Nagykanizsán is igyekeznek csökkenteni az élelmiszer pazarlásának mértékét

facebook megosztás

Egy háztartásban évente 60 kg ételhulladék keletkezik átlagosan, a hazai adatok szerint. Az ételpazarlás elkerülése összeköthető a környezettudatossággal, és a klímaváltozással is a szakértők szerint. Nagykanizsán és környékén éttermek és szállodák is próbálnak figyelni a tudatosságra, valamint városunkban egy ételtároló doboz is lehetőséget biztosít arra, hogy az otthonunkban felhalmozott élelmiszereket összegyűjtsük jótékonysági célból.

A  magas árak mellett még nagyobb hangsúlyt kap az ételpazarlás, hiszen hatalmas költségeket költünk az élelmiszerekre. Ezért is fontos odafigyelnünk a hétköznapokban arra, hogy mit veszünk meg, vagy mit dobunk ki. A felhasználásra több lehetőség is kínálkozik, nem mindegy, hogy hogyan kezeljük a számunkra már nem hasznos táplálékokat, hiszen környezeti hatásai is lehetnek az ételpazarlásnak.

– Elsőre talán furcsa, hogy van egyáltalán a kettő között összefüggés, márpedig van, mindjárt majd rá is világítok, például a klímaváltozás is és az ételpazarlás között is van összefüggés. Egy statisztikai adat, amivel folyamatosan találkozunk itt Magyarországon, hogy a magyarországi háztartások átlagosan több, mint 60 kilogramm élelmiszerhulladékot termelnek egy év alatt. Természetesen ebbe beletartozik az az élelmiszerhulladék is amivel mondjuk már nem tudunk mit kezdeni – világított rá Musits Róbert, az IMRO-DDKK Nonprofit Kft.  ügyvezetője.

A legjellemzőbb ételpazarlási típus, az amikor valamit megkívánunk a boltban, megvesszük vagy esetleg felhalmozzuk és akkor kerül újra elő amikor már lejárt a szavatossági ideje, úgy hogy fel sem lett bontva. Ezzel van a legnagyobb probléma, hiszen vásárlásunk itt összefüggésbe kerül a klímaváltozással, a környezettudatossággal, mivel ezeket a termékeket elő kellett állítani, amihez sok energiára, vízre és még sok más elemre volt szükség. Ilyen esetekben segítséget jelenthet a nagykanizsai lakosoknak, egy olyan ételdoboz amiben el lehet helyezni a már számunkra felesleges ételeket, olyan személyeknek akiknek nélkülözniük kell.

–Amikor három évvel ezelőtt létrehoztuk ezt a nagykanizsai Caritassal ezt a ételdobozt, akkor az volt a cél, hogy aki enni akar adni, az adhasson, aki kapni szeretne az kaphasson, anonim módon, tehát ide elhelyezzük és innen ki lehet venni. Én tulajdonképpen az első pillanatoktól kezdve mindig is úgy propagáltam ezt a dolgot, hogy nem jelet ez plusz kiadást az embereknek – hangsúlyozta Makoviczky Gyula, evangélikus lelkész .

Nagykanizsán a Csengery utcai dobozba, olyan ételeket lehet vinni, ami otthon megtalálható és hamarosan lejár a minőségmegőrzési ideje. A pazarlással nem csak az otthonokban találkozhatunk, éttermekben és szállodákban is napi gondot okoz a felgyülemlett hulladék elszállítása, de a szakemberek látják, hogy egyre többen tudatosabban fogyasztanak.

–Igen azt hiszem ez a tudatosságág, fentarthatóság az azért elég jól átment a köztudatba, és igyekeznek a vendégek is odafigyelni rá. Ugye a szállodai működés során nekünk azért a büfé az meghatározza azt, hogy nagyon sokan nem tudják kezelni, vagy jó páran vannak akik nem tudják kezelni a büfét, és sokkal többet vesznek a tányérra, mint amit el tudnak fogyasztani, ebből mindenképpen adódik, keletkezik ételhulladék – mondta el Horváth Tibor, a Park Inn By Radisson Zalakaros  szállodaigazgatója.

Egy nagykanizsai étteremben már régóta nagy figyelmet fordítanak arra, hogy csökkentsék az ételhulladékot. A levesek mellett egytál ételeket szolgálnak fel, ami minimalizálja a maradék esélyét, emellett próbálnak annyit főzni – ismerve a szokásokat –, hogy minél kevesebb kerüljön kidobásra.

– Mi úgy próbálunk főzni, hogy a leveseket, most már amióta csináljuk az éttermet azóta úgy csináljuk, hogy kirakjuk a leveseket és a vendég magának szedi a levest, ebből megpróbálunk körülbelül annyit, olyan mennyiséget főzni, ami egy nap elfogy, tehát igazából ha a vendég kétszer szeretne szedni, akkor kétszer szed. A maradék az általában nem nagyon szokott maradni, ami marad azt pedig kiöntjük a moslékba – árulta el Berta Csaba, a Medgyaszay Étterem üzletvezetője.

A szakemberek tanácsa, hogy próbáljunk meg tudatosan vásárolni, mérjük fel, hogy amit megveszünk, arra szükségünk van-e, ne éhesen menjünk vásárolni, írjunk listát arról, hogy mit kell vennünk a boltban.

K.B.V.



(Borítókép: Kanizsa TV)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.