Elkezdődött a veszettség elleni oltások időszaka

facebook megosztás

A fertőző betegség nem csak az állatokra, de az emberekre is veszélyt jelenthet. A magyar jogszabályok kötelezik a gazdákat, hogy évente biztosítsák kedvenceiknek a teljes körű védelmet nyújtó vakcinát.

A veszettség kezelési módja nem ismert, ezért halálos kimenetelű, így fontos tudni, hogy milyen jelei lehetnek. Ilyen, ha az állat zárkózott lesz, csökken az együttműködési hajlandósága vagy ha túlzottan hízelgővé válik. Emellett, a veszettségnek egy másik fajtája is létezik, itt az agresszív viselkedés kerül előtérbe.

– Idegrendszeri tüneteket mutathat, ilyenkor agresszivitás, remegés, rángás, valamint olyan furcsa és megmagyarázhatatlan tünetek jellemzik, amelyek nem voltak jellemzőek azelőtt az állatra – mondta el Talabér Rebeka, állatorvos.

A jogszabály szerint minden 3 hónapos kort betöltött kutyát 30 napon belül kötelező beoltani. A veszettség elleni vakcina 3 évre ad védettséget, de mivel a környező országokban még mindig vannak esetek, ezért itthon évente kötelező beadatni az oltást. Talabér Rebeka szerint, ha valakit egy állat megharap vagy megkarmol, mihamarabb tanácsos orvoshoz fordulni, főként akkor, ha veszettséggyanús egyedtől származik.

– Ha nincs egy kutyának oltása vagy egy macskának, mert az ő esetükben nem kötelező, akkor mindenképpen aggályosnak tekinthető a harapás. Ilyenkor el kell menni ügyeletre, a háziorvos elküld nekünk egy papírt arról, hogy emberharapás történt és mivel ez egy közegészséget érintő betegség, ezért nekünk azt az állatot 2 hétig meg kell figyelnünk, ha nem jelentkeznek idegrendszeri tünetek, akkor nem tekintjük őt onnantól kezdve betegnek, de utána mindenképp be kell oltani – tette hozzá Talabér Rebeka.

Amennyiben a gazda nem tartja be a jogszabályi kötelezettségeit, 75 és 225 ezer forint közé eshet a rá kiszabott bírság.

SZ.ZS.



(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.