Science Park épül Zalaegerszegen, a kanizsai projekt előkészítés alatt

facebook megosztás

Azt gondolom, hogy a Magyarországon épülő innovációs parkokat felesleges egy az egyben összehasonlítani, hiszen mindegyik eltérő szakmai hatáskörrel rendelkezik – hangsúlyozta megkeresésünkre Csillag Zsolt, a Pannon Egyetem kancellárja. Egy hete tartották a zalaegerszegi Science Park bokrétaünnepét. A Zala ZONE melletti területen mintegy 10 milliárdos beruházás részeként épül a gazdasági célokat kiszolgáló egyetemi központ. Csillag Zsolttól megtudtuk: a kanizsai projekt kapcsán a szakmai munka már megkezdődött, számos innovációs projekt előkészítés alatt áll.

Három egyetem vesz részt a Science Park programban, méghozzá a Széchenyi István, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a nagykanizsai fejlesztésnél is érintett Pannon Egyetem. A megyeszékhelyen egy hadipari vállalat és egy autóipari fejlesztéssel foglalkozó cég szakembereivel dolgozhatnak együtt a kutatók. A cél a versenyképesség növelése. Az épülő létesítmény, amely elkészültekor az oktatóknak szállást fog biztosítani, február 11-én érte el a legmagasabb pontját.

– Ezzel az egyetemi fejlesztéssel egy olyan hátteret kapott a beruházási sorozat, amely azt gondolom, kiszolgálja azokat az egyetemi és gazdaságfejlesztési elképzeléseket, amelyekért közösen dolgozunk, hogy Zalaegerszeg a jövő városa lehessen – mondta el Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere

Hamar szárnya kélt az a hír Nagykanizsán, hogy a megyeszékhelyi fejlesztés a kanizsai helyett épül. Ahogy azt Csillag Zsolttól megtudtuk: a két beruházás eleve nem egyszerre indult, és a konstrukciójuk is teljesen eltér. A Zala ZONE tesztpályához illeszkedő Science Park tervei már korábban elkészültek, így a kivitelezés érthető módon előbb elindulhatott.

– Nálunk ez egy átfogó, kivitelezési tervvel indul. Első lépésben a kiviteli tervezésnek kell megtörténnie, ezt követően kerülhet sor magára az új, korszerű K+F és oktatási infrastruktúra kialakítására. Tekintettel a tervezett beruházás méretére, ez biztosan jelentős időszükséglettel fog bírni, ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a szakmai munka még nem kezdődött meg. A Pannon Egyetem és a MOL már az előző évben létrehozta azt a közös részvénytársaságát, amiben 51 százalékkal a Pannon Egyetem, 49 százalékkal a MOL a tulajdonos, és aminek az első számú feladata a Nagykanizsán létrehozásra kerülő Science Park üzemeltetése és menedzsmentje lesz – nyilatkozta Csillag Zsolt, a Pannon Egyetem kancellárja.

Az első hírek szerint a kanizsai projekt több mint 50 milliárd forintból valósul meg. A központ megújuló energiákkal, hulladékgazdálkodással, víztechnológiával, valamint fenntartható turizmussal és városfejlesztéssel fog foglalkozni, mintegy 50 kutatási alprojektben.



M-B. GY.



(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.