Érdekes emberek, érdekes történetek 20. – Belőle nőttem én, mint fatörzsből gyönge ága… – Kiskanizsa történetírója, az Együtt Kiskanizsáért Egyesület elnöke, Horváth Jánosné Plander Julianna

facebook megosztás

A közelmúltban ismét ünnepelhettek a kiskanizsaiak, mert egy újabb, szemet gyönyörködtető könyvvel gazdagodtak az Együtt Kiskanizsáért Egyesületnek és a Thúry György Múzeum munkatársainak köszönhetően.

A Bemegyek szent templomodba – A hítélet hajdani emlékei és hagyományai Kiskanizsán című könyv egy korábban megrendezett kiállítás anyagából nőtt ki. A kötet dokumentumainak összegyűjtésében elévülhetetlen érdemei vannak Horváth Jánosné Plander Juliannának, aki fáradtságot és anyagi áldozatot nem sajnálva, évtizedeket fordított a fotók és az írásos dokumentumok, különféle forrásanyagok összegyűjtésére, feldolgozására.

Dr. Molnár Ágnes néprajzkutató-kulturális antropológus, egyetemi adjunktus így ír a könyvről: „Ez a kötet szó szerint és csupa nagybetűvel KÖZKINCS, mely az egész közösség számára tartogat értékeket. De nem csak Kiskanizsa lakói gazdagodnak e könyv megjelenésével, hanem a tudomány is: a néprajz, az antropológia, a helytörténet, a vallástudomány, a művészettörténet képviselői egyaránt becses forrásként forgatják lapjait.”

Kunics Zsuzsanna történész-muzeológus társszerkesztői munkájával, szakértelmével járult hozzá nemcsak a könyv létrejöttéhez, hanem ő volt számos nagysikerű kiállítás rendezője is egy évtizeden át, amelynek témáit a Horváth Jánosné által gyűjtött fotók, dokumentumok alapján választották közösen.

Dr. Száraz Csilla, a Thúry György Múzeum igazgatója az egyesület és a múzeum közötti együttműködésről kifejtette:

A Thúry György Múzeum számára különösen fontos a helytörténet iránt érdeklődő nagykanizsai városlakókkal, civil szervezetekkel történő együttműködés. A múzeumok egyik fontos feladata a helyi közösségek hagyományainak, kulturális örökségének, történeti emlékeinek a megőrzése, gyűjtése, az összegyűjtött tudás feldolgozása és a szélesebb társadalmi rétegek felé történő közvetítése. Az Együtt Kiskanizsáért Egyesület és elnöke Horváth Jánosné a régi fotók és dokumentumok gyűjtésével, olyan fontos tevékenységet végez, amely pótolhatatlan. A képek, dokumentumok megőrzése mellett azok története is felgöngyölítésre kerül. Pótolhatatlan információk válnak ez által a múzeum és a helyi közösség részévé, ezért is támogatjuk, Kunics Zsuzsanna szakértő munkájával segítjük a kiállítások és a példaértékű dokumentumkötetek megjelenését, bemutatását a város közössége felé.

Horváth Jánosné, vagy ahogy Kiskanizsán hívják Plander Juci több mint 21 éve az Együtt Kiskanizsáért Egyesület elnöke. A szülőföldjének és az ott lakó embereknek a szeretete indította erre az útra. Hogyan is kezdődött, hogyan jött létre ez a közösség? - Tulajdonképpen az élet hozta magával. Mondhatnám azt is, hogy édesapámtól vettem át a stafétabotot. Fontos volt számára a szülőföld, a körülötte élő emberek élete, a közös sors, a közösségért végzett munka. Szerette a földet, a kenyeret adó búzát, a szőlőt…Jó gazda volt. Mint egykori hadifogoly, társaival a 90-es évek második felében kezdeményezték a kiskanizsai hősi emlékmű felállítását. Bár ekkor még javában tanítottam, édesapám mellé álltam, és részt vettem a szervező munkában. Így kezdődött… - emlékezett vissza Jucika.

A végeredmény pedig a hősi emlékmű és a millenniumi emlékpark létrehozása. A Millenniumi Kormánybiztosi Hivatalhoz benyújtott pályázat volt az első siker, a spontán civil szerveződésből pedig létrejött az a közösség, amely 2000 szeptembere óta működik bejegyzett egyesületként.

A média, a helyi televízió is évről évre rendszeresen beszámolt az általad szervezett eseményekről. Mi volt számotokra a legfontosabb, mi motivált téged és a közösségeteket? - Fontosnak tartottuk az épített örökségünk és a természeti környezetünk védelmét. Emellett fő tevékenységi körünk a helytörténeti, honismereti, néprajzi gyűjtőmunka, a hagyományápolás, ünnepségek, évfordulós rendezvények, egyéb kulturális programok, kiállítások szervezése, helytörténeti kiadványok, könyvek megjelentetése, azok ismertetése, könyvbemutatók szervezése szintén a Thúry György Múzeummal együttműködve, amiért közösségem nevében ezúton is köszönetet mondok dr. Száraz Csilla igazgatónőnek és minden bennünket segítő munkatársának – hangsúlyozta az egyesület vezetője, majd kiemelte: 2018-ban a múzeum dr. Kerecsényi Edit múzeumigazgató emlékére díjat alapított. 70 éves születésnapomhoz közel a Kerecsényi Edit Emlékplakett átvételekor azt éreztem, hogy életutam egy fontos állomásához értem. 16-17 évesen valaki kézenfogott, elindított. Elindultam valahonnan, s megérkeztem valahova…s most talán Ő is mosolyog rám odaátról.

Azt szokták mondani, senki sem lehet próféta a saját hazájában. Úgy érzem, téged elfogadtak, segítik a munkádat, bíznak benned. Ott volt és ott van melletted és mögötted a támogató közösség. Nemcsak az egyesület tagjai, hanem sokan mások is. Teltházas rendezvényeiteken számos nagykanizsai érdeklődő is jelen van. Ez is lelkesítőleg hat. Ám mindenki tudja, hogy aki egy adott közösségért dolgozik, annak ez sok lemondással is jár. Ezért kérdezem, honnan ez az erő, ez a több mint két évtizede tartó fáradhatatlanság, az önzetlenül végzett munka melletti kitartás? - Hogy mi az, amiből újra és újra erőt merítek? – Most fogalmazhatnék úgy, hogy kötelességtudat, hogy szolgálat, hogy elköteleződés…Egyet kiemelnék, ami a legfontosabb. A legfontosabb, ami erőt adott, az a hit. Életem legnehezebb pillanataiban is a hitem adott erőt a folytatáshoz. S még valami, ami ezzel szorosan összefügg. A közösségért végzett munka mellett a legnagyobb öröm számomra a családom, az unokáim. Minden gyermek egy nagy-nagy csoda, életünk folytatódik az ő életükben. Ők viszik tovább, amit mi örökül hagyunk, hogy aztán ők is átadják majd az őket követőknek. Csak remélni tudom, hogy az emlékezés gyertyalángjai mellett fészket rak szívükben a gondolat: Az élet szép, és szépen élni jó. A lángot, a hit lángját tovább kell adni.

Mindannyiunknak.

Bakonyi Erzsébet

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2022. február 11-én megjelent számában olvasható.

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.