Stresszoldás: Hogy ne menjünk mások idegeire, és ők sem a miénkre
A hatékony stresszoldáshoz mutatott gyakorlati példákat Szabó Virág kineziológus a HSMK-ban. A szakember a Napraforgó Szenior Örömklub vendégeként az idősebb korosztály tagjait vezette be a feszültség levezetésének egyszerű módszereibe.
A stresszes helyzeteket nem tudjuk minden esetben elkerülni, ezért van szükség edzeni a tűrőképességünket, valamint ki kell oldani a régi traumáinkat is – említette Szabó Virág. A koronavírus okozta korlátozások pedig az idősebb korosztály tagjainak is számos lelki nehézséget eredményeztek.
– Mindannyiunkat érint a stressz. A nyugdíjasokat is, sőt, talán őket még fokozottabban. A mostani időszak nagyon megterheli az embereket és jó, ha tudunk ilyen stresszoldási technikákat, amit nap, mint nap tudunk esetleg gyakorolni, amikor kellemetlen hírek érintenek bennünket – mondta Horváthné Gelencsér Edit, a HSMK tagintézmény-vezetője.
A stressz tulajdonképpen nem más, mint egy válaszreakció. Mindenki máshogyan reagál egy adott helyzetre, van, aki ideges lesz, van, akinek felmegy a pulzusa, de sokszor izom-összerándulást, gyomorgörcsöt is okozhat – hangsúlyozta Szabó Virág.
– Ha nagyon megtehetjük, ha olyan szerencsések vagyunk, akkor nyilván el kell távolodni a stresszortól, legyen az személy vagy bármi, ami minket idegesít. De sok esetben, a mai világban már nem tudunk. Régen is volt stressz, az ősembert is érte stressz, de ő ütött vagy futott. Mi nem tudunk, így nem tudunk, mást tenni eddzük a stressztűrő képességünket – árulta el Szabó Virág kineziológus.
És mi mit tehetünk? Szinkronba kell hozni az agyféltekéket, meditálni is lehet, elengedni azon dolgokat, amik minket már nem szolgálnak. Emellett pedig nagyon fontos a mozgás – tanácsolta a természetgyógyász.
V.A.
(Borítókép: Kanizsa TV)