Vadveszély – Komolyan kell venni a figyelmeztetéseket
Több vadgázolás is történt Nagykanizsa térségében az elmúlt egy hét során. A rendőrség felhívja a lakosság figyelmét, hogy a vadveszélyt jelző táblákat mindenképpen vegyék komolyan. A szakemberek azt is hangsúlyozzák: a távolsági fényszórók használatával és lassabb vezetési sebességgel megelőzhetők a vadbalesetek.
A vadon élő állatok viselkedése kiszámíthatatlan, így akkor is érdemes lassítani, ha látszólag mozdulatlanul állnak az út szélén – hangsúlyozta Pál-Tóth Evelin megyei megbízott sajtószóvivő. Azért, hogy az autósok egy hirtelen fékezéssel egymást se veszélyeztessék, fontos a megfelelő követési távolság megtartása.
– Ha egy őzet vagy szarvast látott, akkor számítson többre is, általában ezek az állatok csoportokba verődve közlekednek. Lakott területen belül is találkozhatunk őzekkel vagy más vadállatokkal. Általában sötétedés után jönnek elő, de gyakorlatilag már bárhol és bármikor felbukkanhatnak. Vészfékezzen, ha hirtelen nagytestű vad kerül a gépkocsi elé, adjon hangjelzést, de ne rántsa félre a kormányt, még ha így el is üti az állatot. Egy út menti fának vagy a szemben közlekedő gépkocsinak csapódva sokkal súlyosabb baleset következhet be – mondta el Pál-Tóth Evelin, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság megbízott sajtószóvivője.
A vadbaleseteket még egy rutinos sofőrnek sem egyszerű kivédenie a közúti közlekedés során Furdán János szerint. Az autósoktató azt tanácsolja, különösen éjszakai vezetés közben, hogy az úttest mindkét oldalát érdemes folyamatosan szemmel tartani.
– Nagyon sok állatnak ugye csillan a szeme messziről, tehát könnyű őket észrevenni. Egy ilyen kivétel van, a vaddisznónak, ha jól tudom, abszolút nem csillan a szeme, ott csak egy fekete foltot látunk esetleg az úttest szélén, ebből tudunk következtetni, hogy ez is egy vad lesz. Nagyon fontos dolognak tartom, hogy hajlamosak vagyunk arra, hogy elbambuljunk, különösen egy kevésbé forgalmas útszakaszon. Mindenkinek azt tanácsolom, ha éjszaka vezet, hogy folyamatosan vándoroltassa a tekintetét az úttest szélei között – fogalmazott Furdán János autós oktató.
A szakemberek kiemelték: az elpusztult vagy haldokló állatot senki ne próbálja meg lehúzni az úttestről, mert ha még életben van, akkor akár súlyos sérülést is okozhat.
K.V.
(Borítókép: police.hu)