Régen jótékony célra is használták a dohányzásmentes napot
A dohányzás ártalmaira hívja fel a figyelmet november harmadik csütörtökje, a füstmentes nap. A ma már világszintű mozgalom alapötlete 1971-re nyúlik vissza. A cigarettázásnak azonban kultúrtörténete is van, ahogy Gyanó Szilvia néprajzos muzeológus fogalmazott: dédanyáink idejében még különleges erőt tulajdonítottak a füstölésnek.
1971-ben Massachusetts állam akkori kormányzója kérte a polgárokat, hogy egy napig mellőzzék a dohányzást, és a megtakarított pénzből, amit aznap cigarettára költöttek volna, egy helyi középiskolát támogassanak. Az ötlet jónak bizonyult, ugyanis 1976. november 18-án az Amerikai Rákellenes Társaság tűzte zászlajára a célt. Hasonlóképpen az első világháború idején a kanizsai hölgyek is gyűjtésbe kezdtek.
– Most már a dohányzásra néha nagyon rossz szemmel nézünk. Régen jótékony célra is használták a dohányzásmentes napot. Például az első világháború alatt a kanizsai hölgyekről is tudjuk, hogy kitették a kis perselyt, hogy a katonáknak, rászorulóknak gyűjtenek azért, hogy aki aznap nem dohányzik, az árát tegye bele egy kis perselybe, de itt a néprajzi gyűjteményben elsősorban a dohányzás kultúrtörténetét tudjuk nyomon követni – nyilatkozta Gyanó Szilvia, a Thúry György Múzeum néprajzos muzeológusa.
Nem is olyan régen az emberek hittek a dohányzás gyógyító hatásában, de a kártevők ellen is védekeztek a segítségével.
– Idős emberek néha még a XX. században is alkalmazták a dohányzást, hogy azzal füstölnek vagy valami gyógyhatása lenne. Használták a dohánylevelet nem csak dohányzásra, hanem moly ellen. Lehet, hogyha valaki megnézné otthon a dédimama vagy nagymama után megmaradt szekrényt, ott dohánylevelek voltak zsírpapírba csomagolva, mert úgy gondolták, és működött is, hogy távol tartja a molyokat és egyéb kártevőket a textíliától – tette hozzá Gyanó Szilvia.
A múzeumban kutakodva rengeteg relikvia előkerült, ami feleleveníti a régi korok szokásait és hagyományait. Felfedezhető pipa, szipka, cigarettatartó, töltényhüvelyből készült öngyújtó és a tárolóeszközök is. Utóbbiakat ma már nem biztos, hogy magukkal hordanák a dohányosok, ha tudnának arról, hogy annak idején kostökből készültek.
H.R.
(Képek. Kanizsa TV)