Környezeti fenntarthatósági fejlesztéseket valósít meg egy kanizsai alapítvány Afrikában
Újrahasznosított műanyag felhasználásával, fenntarthatósági oktatási intézmény épül Nyugat-Afrikában az IMRO Alapítvány támogatásával. A program részeként 250 család napi, tiszta ivóvízellátását biztosító vízkutat is fúrnak a helyieknek. Augusztus végén pedig öt magyar önkéntes érkezik az afrikai településre, akik környezeti szemléletformáló előadásokat tartanak majd az iskolásoknak.
A másfél éves projekt végcéljai között szerepel - egyebek mellett - egy olyan intézmény megépítése, amiben az alapítvány szakemberei oktatják, valamint átadják a helyieknek a tudást a környezeti fenntarthatóságról – mondta el Musits Róbert. Az IMRO Alapítvány elnöke hozzátette: a központot a város területén található hulladékból építik fel, kimondottan erre a célra kialakított gépek segítségével.
– Azt találtuk ki, és a helyiek ebben partnerek voltak, hogy kezdjék el a műanyag részét ennek a hulladéknak külön gyűjteni. Ennek a műanyagnak azt a részét, ami alkalmas az általunk kigondoltakra, azt felhasználjuk úgy, hogy ledaráljuk és a darálékból különböző eljárással téglákat fognak a helyiek készíteni. Ezekből a téglákból fog felépülni ez a bizonyos fenntarthatósági oktatóközpont – nyilatkozta Musits Róbert, az IMRO Alapítvány elnöke.
A program kiegészítéseként utaznak az önkéntesek az afrikai településre, hogy fejlesszék az ottani diákok és tanárok környezetvédelmi látásmódját.
– Tavaly beadtunk egy támogatási kérelmet a Hungary Helps-hez, - ez a magyar kormányzat humanitárius ügynöksége, ami humanitárius fejlesztéseket támogat anyagilag - amely pozitív elbírálását követően adományban részesült az IMRO Alapítvány. Ekkor gondolkoztunk el azon, hogy emellé a támogatási kérelem mellé, ami alapvetően a műanyaghulladék újrahasznosítására, és egy fenntarthatóbb hulladékgazdálkodás kialakítására fókuszál - mikroprojekt szinten - emellé egy önkéntes programot is - a belga gyakorlat mintájára - mellé tennénk a most futó projektünk kiegészítéseképpen a Magyar Önkéntes Liga Egyesület támogatásával. Természetesen a saját intézményi profilunknak megfelelően – mondta el Cseke Bence, az IMRO Alapítvány külügyi koordinátora.
A Magyar Önkéntes Liga Egyesület egyik önkéntese Gáspár Noémi elmondta: már korábban is részt vett hasonló programban, Indiában hátrányos helyzetű gyermekek oktatásával foglalkozott.
– Segítenünk kell egymást, mert minden összefügg mindennel. Nagyon jó érzés az, amikor tudunk segíteni, illetve ez nem csak egy egyoldalú dolog. Nem csak én fogok nekik segíteni, nem csak én fogok nekik tanítani dolgokat, hanem ugyanannyi vissza is fog jönni. Tapasztalatból tudom, hogy minden olyan ország, ami más Magyarországtól, tehát a saját komfortzónámtól, az otthonomtól, az mindig egy olyan fejlődési lehetőséget mutat, ahol magamról és a világról is nagyon sokat tudok tanulni – fogalmazott Gáspár Noémi önkéntes.
Az öt önkéntes egy hónapot tölt majd a nyugat-afrikai, 160 ezer fős, dél-benini Bohicon városában.
K.R.
(Borítókép: Kanizsa TV; Fotó: IMRO Alapatvány)