Egy teljesített feladat? – Újra működik a szökőkút az Erzsébet téren

facebook megosztás

Augusztus 6-án, 18:26-kor, több mint két év után újra előtörtek a vízsugarak a főtér - egyik - ékéből. Az alkotást bruttó 7 millió forintos projekt részeként hatrétegű, speciális szigeteléssel látták el. A próbaüzem azonban nem volt zökkenőmentes, várhatóan a közeljövőben ismét áldoznia kell a városvezetésnek a szökőkútra. 

Múlt hét pénteken, a beruházás műszaki átadásán részt vett Balogh László polgármester, Bodó László és Schauta Marcell önkormányzati képviselők, a Via Kanizsa, a Netta-Pannonia és a Vízmű szakemberei, valamint a kivitelező cég ügyvezetője.

A város első embere a bejáráson éppen azt az összefogást emelte ki, amely a városi cégeket jellemezte a szökőkút sorsát illetően.  Bodó László pedig azt hangsúlyozta: rengetegen jelezték számára, hogy hiányolják a működő szökőkutat a város főteréről, éppen ezért a városvezetés eltökélt volt abban, hogy ez a probléma megoldódjon. A siker pedig szerinte azt is jelenti, hogy Nagykanizsa 100 problémájából egyet most megoldottak.

A vázerősítő munkálatokat egy fiatalokból álló helyi cég végezte. Azt mindkét politikai fél leszögezte: büszkék arra, hogy kanizsaiak dolgoztak a város szökőkútján.

Az új borítás egy üvegszálas rendszer, ami flexibilis, tehát a kisebb földmozgások esetén is garanciát ad arra, hogy nem szökik el újra a víz a kútból. – Ez egy kompozit szerkezet, az üvegszálat lamináltuk egy speciális gyantával, s arra vontunk még fel több réteg műgyantát. Ez, a szerkezetből eredően, flexibilitással rendelkező bevonati rendszer. Így bízunk abban, hogy a gyártó által megszabott tartósságot hozni fogja – fogalmazott Kreiner László, a Pannon-Structure Kft. ügyvezetője, aki a helyszínen azt is nyomatékosította: a törvényben előírt jótállást vállalják a kút kapcsán.

A projektre egyébként még a veszélyhelyzet alatt 30 millió forintot különített el Balogh László polgármester, de a kút mostani életre keltése ennél jóval kisebb összegből, mintegy bruttó 7 millió forintból sikerült a szakembereknek, akik már múlt hét péntek reggel megkezdték a rácsok visszahelyezését, bekötötték a lámpatesteket, és a vízszivattyút is elindították.

Ahogy azt az első vízsugarak kitörésének időpontja is jelzi, a beüzemelés nem volt éppen sétagalopp. Majd 50 köbméter vízre volt szükség a feltöltéshez, s ahhoz, hogy a medence vízszintje ellepje a kút szenzorait. Kipróbálták a díszvilágítást, majd szembesültek azzal, hogy több izzó is kiégett, így várhatóan új világítási rendszerre lesz szükség. Szintén fontos probléma, hogy a vízforgató szűrője folyamatosan eldugul a külső medence szennyeződései miatt, illetve a szakemberek az aknában tapasztaltakkal sem voltak elégedettek. 

Összegezve: jól hangzik, hogy a vártnál mintegy 23 millió forinttal kevesebbért kapta vissza a város a szökőkútját, ugyanakkor elkerülhetetlennek látszik, hogy gépészetileg is korszerűsítsék, és a lámpatestek problémáját is megoldják. Ez pedig nem lesz ingyen.

A kút újbóli működéséről beszámoló írások kapcsán több megjegyzés, komment is érkezett, amelyek mind a 2012 júniusában átadott építmény készítőjének, beszerelőjének felelősségét firtatják.

Mint ismert: az Erzsébet tér rehabilitációja 1,5 milliárd forintból valósult meg, ekkor megszüntették a Vásár és a Rozgonyi utcát összekötő útszakaszt, lehetővé vált a tér körbejárhatósága, továbbá visszahelyezték a restaurált Szentháromság-szobrot, megérkezett az Erzsébet királynét ábrázoló alkotás, a vármakett, a zenepavilon és megújult a szökőkút. Ez mindössze 9 éve történt, ehhez képest most a város saját büdzséből javíttatta ki a nagyberuházás részeként átadott kutat.

Az újjászületést követő hétvégén kánikula volt Kanizsán, így sokaknak nyújtott ismét örömöt az alkotás. Akadt azonban olyan is, akinek szúrhatta a szemét, hogy üzemel a szökőkút, hiszen telehordta földdel. Ha a kút beszélni tudna, szóvá tehetné, hogy nem pont ilyen fogadtatásra számított, több mint kétévnyi csend után.

Mikó-Baráth György

Fotó: Horváth Zoltán

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. augusztus 13-án megjelent számában olvasható.

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.