Újraindítás - Magyarországon 5.8, míg Romániában több mint 13 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom
Hat százalékkal nőtt a hazai üzletek forgalma az adatok szerint. A gazdaság és turizmus újraindulása ismét tartósan emelkedő pályára állíthatja a kiskereskedelmet – értékelte az MTI-nek a magyar adatokat Cseresnyés Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára.
KSH: júniusban 5,8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom
Júniusban a nyers adat szerint 6,2 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 5,8 százalékkal nőtt a kiskereskedelemi forgalom volumene az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Ezzel a második negyedévben a nyers és a kiigazított adatok szerint egyaránt 7,2 százalékkal nőtt a forgalom az első negyedévi 3,2 százalékos csökkenés után. Az idei első fél évben a változatlan áron számolt kiskereskedelmi forgalom 2,0 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyformán.
Júniusban az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 7,2 százalékkal nőtt az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az egy évvel korábbihoz viszonyítva, a májusi 2,6 százalék után. Az élelmiszer-kiskereskedelem 74 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 8,5 százalékkal, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 3,0 százalékkal emelkedett júniusban.
A nem élelmiszer-kiskereskedelemben 3,0 százalékkal volt nagyobb forgalom, mint tavaly júniusban, míg májusban 8,7 százalékos volt az éves növekedés. Az eladások volumene az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 9,9 százalékkal, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 8,1 százalékkal nőtt. Csökkent a forgalom, 4,7 százalékkal a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben, 23,4 százalékkal a bútor-, műszakicikk-üzletekben.
A használtcikk-üzletekben 31,3 százalékkal, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 18,0 százalékkal nőtt a forgalom.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 8,8 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 19,5 százalékkal nőtt.
Az üzemanyag-kiskereskedelemben 8,6 százalékkal nőtt a forgalom.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 2,2 százalékkal emelkedtek. A kiskereskedelmi forgalom folyó áron 1211 milliárd forint volt júniusban, ami a legnagyobb összeg ebben az évben, 5,7 százalékkal nagyobb az előző havinál és 14,2 százalékkal az egy évvel korábbinál.
Az országos kiskereskedelmi forgalom 46 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 38 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
Az első fél évben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyesboltok forgalma 1,5 százalékkal, a nem élelmiszertermék jellegű termékeket árusító üzleteké 3,1 százalékkal nőtt, míg az üzemanyag-fogyasztás 2,9 százalékkal haladta meg a tavalyi első fél évit.
Romániában több mint 13 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az első fél évben
Romániában 13,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az idei év első hat hónapjában a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva - közölte az országos statisztikai intézet.
A nyers adatokból kiszámított növekedés az autók és motorkerékpárok értékesítését nem tartalmazza.
A szezonális és naptárhatással kiigazított érték szerint a bővülés 11,6 százalékos volt.
A növekedés főleg a nem élelmiszereknek tulajdonítható: ezekből (a nyers adatok szerint) 21,4 százalékkal többet adtak el. Az üzemanyagok értékesítése 14,7 százalékkal, az élelmiszereké pedig 4,9 százalékkal nőtt a tavalyi év első feléhez képest.
A viszonyítási időszak magába foglalja azt a (2020 március közepétől május közepéig tartó) kéthónapos időszakot is, amikor a koronavírus-járvány miatt elrendelt rendkívüli állapot miatt a kiskereskedelmi forgalom volumene (elsősorban az üzemanyag-értékesítés megtorpanása miatt) mintegy 20 százalékkal, az öt évvel korábbi szintre esett vissza.
Idén júniusban a román kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adatok szerint (az autó- és motorkerékpár-értékesítés nélkül) 12,1 százalékkal bővült 2020 júniusához viszonyítva. A szezonális és naptárhatással kiigazított érték szerint a bővülés 13,6 százalékos volt. Az előző hónaphoz, májushoz képest a nyers adatok szerint 3,2 százalékkal nőtt, a kiigazított érték szerint viszont 0,1 százalékkal csökkent a forgalom.
Romániában tavaly éves szinten 2,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző évhez mérten.
MTI
(Borítókép: Balogh Zoltán/MTI)