Az állatoknak a petárda „állatira” hangos
Az állatoknak „állatira” hangos, épp olyan, mint az embereknek az ágyúdörgése, úgyhogy petárdát ne, ha egy mód van rá! Lehetőség szerint szűk utcákban, sikátorokban, kapualjakban és lépcsőházakban senki ne használjon pirotechnikai eszközöket!
Nagykanizsán körülbelül 5000 kutyus él, akiknek valóságos rémálom egy-egy szilveszter éjjel. Sajnos, még nem volt olyan évkezdés, hogy ne kopogtatott volna be néhány ebét kereső, kétségbeesett gazdi a nagykanizsai állatotthonba, hogy nem láttuk-e a kedvencet… Ne feledjük, jobb megelőzni a bajt, azaz négylábú barátunk elkóborlását, mert bizony, a fő felelősség az állattartóké. Hiszen őrajtuk múlik, hogy minden eshetőségre felkészültek-e, megtettek-e minden szükséges, szilveszteri óvintézkedést. Számos praktika van, amellyel átvészelhetővé tehetjük kutyánk számára az év utolsó napját.
Lehetőség szerint engedjük be a lakásba a kutyust, ha erre nincsen mód, akkor megfelelő lehet e célra a garázs, a műhely, vagy esetleg a pincehelyiség is. Célszerű az eb házának bejáratát egy vastagabb pokrócdarabbal eltakarni, illetve a hanghatások csökkentése érdekében az egész kutyaházat letakarni, a lényeg, hogy a kutyusunk úgy tudjon elbújni, hogy az adott helyen valamennyire biztonságban érezhesse magát. Az ebet csak akkor és úgy kössük meg, ha biztosak vagyunk benne, hogy nem fogja a lánccal betekerni, felakasztani magát. Ezt feltétlenül ellenőrizzük, mielőtt elmegyünk otthonról. A probléma egyszerűen megoldható a „forgós” karabiner alkalmazásával. A legfontosabb azonban az, hogy győződjünk meg róla, alaposan bezártunk kaput, kertajtót, hogy a kutyánk semmiképpen ne tudjon megszökni otthonról.Ha ez mégis bekövetkezik, akkor az ebét kereső gazdi mielőbb jelezze azt a kanizsai menhely munkatársainál, ugyanis a megtalált kutyákat a gyepmester minden esetbe az állatotthonba fogja beszállítani és elhelyezni.
Dr. P. A.