Diákok a forradalom alatt
Az 1848-49-es forradalom ideje a környékbeli diákok számára is egy rendkívüli év volt. Folytatjuk történelmi visszatekintő sorozatunkat, amelyben Czupi Gyula, a városi könyvtár igazgatója ezúttal a Taródi család szomorú történetére is megemlékezett.
A mai Eötvös tér akkoriban a Piarista-iskola színtere volt. Az 1848-49-es események során sok neves diák került ki az intézményből, például Halis István vagy Deák Ferenc, utóbbi mellszobra ma is megtalálható a téren. A diákok korabeli életéről jó néhány írás szól, ezekből az is kiderül, hogy miként élték meg a forradalom eseményeit – emlékeztetett Czupi Gyula. A szabadságharc ideje alatt az iskolákat a csapatok elhelyezésére és egészségügyi célra is használták. A városi könyvtár igazgatója arra is emlékeztetett, hogy a muraközi diákok, akik sokan jártak Kanizsára, Jelasics támadásának hírére azonnal otthagyták az iskolát, és katonának álltak. Így tett Taródi Laci is, akinek halálát egy ágyúlövés okozta.
– Neki volt még négy fiútestvére. Ketten nagyobbak voltak, ők a felsőoktatásban tanultak, ők jelentkeztek katonának. Úgy tűnt, hogy a két utolsó fiú ottmaradt a kötélverő apuka mellett, de aztán amikor jött a felhívás, hogy meg kell menteni a hazát, akkor a két fiú is lerakta a szerszámokat és elmentek katonának. Az öreg Taródinak, akinek öt fia volt, mind az öt valamilyen módon ott volt a háborúban. Többjükről tudjuk, hogy meghaltak, de nem tudjuk mindegyiknek a sorsát. Úgy tűnik a fiatalság megértette a korabeli viszonyokat és lelkesedett az új eszmékért, és a piaristák és általában is a diákok, részt vettek a forradalmi eseményekben – mesélte Czupi Gyula, a Halis István Városi Könyvtár igazgatója.
K.R.
(Képek: Kanizsa TV)