Összetartunk jóban és rosszban? – Házasság Hete a pandémia idején
Sokan talán nem veszik komolyan a kezdeti intelmeket. Nyilván a kapcsolat kezdetén nem a viharos idők eljövetelére gondolnak a szerelmesek. A szakemberek szerint pedig ezzel is számolni kell: a változással, a különbözőséggel, a nézeteltérésekkel, a problémákkal. Persze ezek orvosolhatóak, mégpedig munkával. Sok-sok munkával, egymásért.
Ezerszer is igen! - ez a jelmondata az idei Házasság Hete programsorozatnak. Országszerte civil szervezetek és egyházi közösségek kapcsolódnak a rendezvényhez, melyet ezúttal február 7-14. között tartanak. A pandémia miatt a pároknak online eseményekkel adnak alkalmat átbeszélni és megérteni a házasság és a család fontosságát.
– A Házasság Hete alapvetően arról szól, hogy az élethosszig tartó boldog házasság elérhető, hogy ezért érdemes küzdeni. Mi ezt folyamatosan tanuljuk - kommunikáció, önismeret, a párom jobb megismerése -, hiszen ez egy végtelen tanulási folyamat. Az a fantasztikus, hogy a házasság magasabb és magasabb szintre emelhető. Úgyhogy mi ezt szeretnénk terjeszteni, és azt szeretnénk, ha környezetünkben minél több boldog házasságot látnánk – árulta el Baloghné Békési Beáta, aki férjével és segítőikkel immár évek óta bekapcsolódtak a Házasság Hete kanizsai programjainak szervezésébe.
A vírushelyzet miatt persze idén ez is másként működik. A központi programok keretében megvalósuló online előadásokat bárki megtekintheti, Kanizsán azonban egyelőre csak a Szerelmesek Miséjét tartják meg a szervezők. Vasárnap 11 órakor szabadtéri, 18 órakor pedig templomi mise keretében kérhető áldás az Alsóvárosi templomban.
– A későbbiekben pedig megpróbálunk a citromból limonádét csinálni – mondta nevetve Bea. Egy kis átalakítással ugyan, de ha a vírushelyzet engedi, a jövőben megtartják a nagy sikerű Szerelmes Kalandtúrát is. A házaspár már tervezi a tavaszi programsorozat részleteit, melyhez cégek, segítők felajánlásait is várják. – Az elmúlt pár hónapban, a karanténban sok házasságról kiderült, hogy milyen is a kapcsolat minősége, hogy van miért küzdeni – mondta Balogh András.
A férj szerint az összezártság azt is megmutatta, hogy a párok tudnak-e együtt létezni. A közös élet csak a napi logisztikát, esetleg a gyermekek körüli teendőket, az egymás melletti életet jelenti vagy közös boldogságot.
– Meg kell tanulni, hogy az ifjúkori szerelemből hogyan juthatunk el az időskori házasságig. Hogy nem csak egymás mellett élünk, hanem egymással vagyunk boldogok. Ez nem szerencse és sors kérdése, ezért dolgozni kell. Komolyan kell venni és foglalkozni vele, minderre irányt mutat a Házasság Hete – hangsúlyozta András. A szerelmesek hónapjára tervezett kalandtúrával is azt szeretnék átadni, hogy a párok érdemben együtt tudjanak lenni. Valódi, értékes időt tudjanak közösen tölteni, amikor építhetik a kapcsolatukat, amikor valóban egymásra figyelhetnek.
– Férfiként ezt úgy élem meg, hogy egy kicsit újra megtanulunk udvarolni. Amikor ifjak vagyunk, akkor természetes, hogy udvarolunk és tesszük a szépet az ifjú arának, de ez később elkopik. Nem kéne, hogy elkopjon, így a kalandtúra talán majd emlékeztet minket erre – emelte ki Balogh András, majd kifejtette: reméljük, hogy májusban már kirándulással, mozival, előadással, meghitt vacsorával, közös programokkal tudják ünnepelni egymást a párok.
A Házasság Hete programjainak a kanizsai evangélikus közösség is évek óta résztvevője. E hét vasárnap áldással járulnak hozzá az eseményhez.
– A magyar népmesékben úgy zárul a történet, hogy boldogan éltek, míg meg nem haltak. De tudjuk, hogy nem így van. A házasságnak, az elköteleződésnek hétköznapjai vannak. Azért fontosak ezek az állomások, mert ott az ember eltelik az Isten áldásával, érzi az erejét. Minden egyes házasságban töltött nap ugyanis az igenek napja, az egymás melletti elköteleződés, a magam feletti győzelem, egymásért – vallja a lassan 20 éve házas Makoviczky Gyula.
Az evangélikus lelkész kihangsúlyozta: a házasságban minden napot lehet ünnepelni, így talán kevésbé a szavak, inkább a tettek a meghatározóak.
Egy boldog frigy kezdete pedig egy leánykéréssel indul. Az elmúlt években - a Házasság Hetéhez hasonlóan - szintén külföldről kúszott be hazánkba a Valentin, vagyis a Szerelmesek napja. Hajmási Edit ötvösmester azt tapasztalja, hogy az elmúlt évekhez képest most zömében az apróságokat, a kedvezőbb árú ékszereket viszik meglepetésként.
– Igaz, idén nem annyian mint korábban, de most is vannak, akik a helyzettől függetlenül ékszerrel mondják el, hogy mennyire fontos számukra a másik. Az ékszerekben a letisztult egyszerű fazonú a divat, a kis gramm súlyú, egy finom kővel vagy egyszerű motívummal – mondta a szakember. A vírushelyzet miatti korlátozások természetesen az esküvőket is érintették.
– A legtöbb jegyespár az adott kollekcióból választja ki az összeillő karikát, de persze vannak egyedi igények is. Az sem ritka, hogy a pár lecseréli a karikagyűrűt. Az egykor felhúzott jegygyűrűt felhasználva, sokan megújított gyűrűvel lepik meg magukat – mondta Hajmási Edit.
A számadatok szerint egyébként tavaly Nagykanizsán 16 %-kal emelkedett a házasságkötések száma az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Az elmúlt évben 262 pár mondta ki a boldogító igent.
Vuk Anita
Fotó: Horváth Zoltán
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. február 12-án megjelent számában olvasható.