Zalában is nőtt az erőszakos esetek száma
Kismértékben ugyan, de emelkedett a hozzátartozók sérelmére elkövetett erőszakos cselekmények száma a pandémiás időszak alatt Zala megyében. A szakemberek szerint a bezártság tovább fokozza a feszültséget a már amúgy is megromlott kapcsolatokban, és ez sok esetben bántalmazáshoz vezet. A tegnapi kormánydöntés után biztossá vált, hogy márciusig maradnak a korlátozások.
Sokkal több családban fordul elő valamilyen erőszakos cselekedet, mint amennyi végül a rendőrség tudomására jut – mondta el Híradónknak Tóth László bűnmegelőzési alosztályvezető. A rendőr őrnagy hozzátette: ők már csak az igazán kiélezett helyzetekben intézkedhetnek, ezeknek a száma pedig valóban megnőtt a korlátozások bevezetése óta.
– Nem csak a fizikális erőszakról kell beszélnünk, hanem nagyon gyakori a verbális bántalmazás, az ellehetetlenítés is, egymás folyamatos bántása. Ez nem mindig minősül bűncselekménynek, azonban nagyban nehezíti valakinek a hétköznapi életét. Én azt tudom tanácsolni, hogy sem a fizikális, sem az egyéb erőszakot ne tűrje el senki. Erre megvan a megfelelő jogi, illetve egyéb lehetőség – nyilatkozta Tóth László, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési alosztályának vezetője.
A családon belüli erőszak nem csak egy embert érint, hanem minden személyt, akik abban a közösségben élnek, legyen az felnőtt vagy gyermek – világított rá Dóber Valéria. A pszichológus azt tapasztalja, hogy a középiskolások és az egyetemisták a legnagyobb elszenvedői a mostani szabályoknak.
– Nagyon sok az olyan fiatal, kamasz gyermek, aki szenved most az otthoni, online oktatásban és nem mehet ki sehová, ha a hatalmat gyakorló felnőtt személy ezt nem teszi neki lehetővé. Azt gondolom, hogy az online oktatás olyan károkat okoz a fiatalok életében, amit ma még nem tudunk felmérni – mondta el Dóber Valéria pszichológus.
A szakember szerint az ilyen esetek megoldásában nagy szerepe lehet a külső segítőknek. Akiknek erre nincs anyagi lehetősége, próbáljanak támogatást kérni a közvetlen környezetüktől vagy hívják az ingyenes telefonos segélyvonalakat.
NANE Segélyvonal bántalmazott nőknek.
Amennyiben bántalmazás (akár, szóbeli, lelki, fizikai, szexuális vagy gazdasági erőszak) áldozata, Önnek joga van a segítségre.
06 80 505 101
K.V.
(Borítókép: Horváth Zoltán, kép: Kanizsa TV)