Még lehetnek földrengések

facebook megosztás

Földrengések a kőzetlemezek határaiban pattannak ki, amikor egymásnak préselődnek. Ezt a jelenséget érezhettük Nagykanizsán is, amikor az afrikai kőzetlemez északi pereme ütközött az eurázsiai lemezzel – tudtuk meg a Hevesi-iskola két földrajztanárától. Ahogy arról mi is beszámoltunk, szerda este ismét földrengést érezhetett a lakosság Nagykanizsán és környékén, hiszen este 6 óra után pár perccel egy 5,3-as erősségű rengés rázta meg ismét a horvátországi Petrinja területét.

Magyarországon évente 100-120 2,5-es rengésnél kisebb földmozgást regisztrálnak a kutatók, de ezek olyan kicsik, hogy a lakosság nem érzékeli őket. Az utóbbi időben azonban több nagyobb rengést tapasztalhattunk, az általunk megkérdezett pedagógusok szerint az elkövetkezendő hetekben, hónapokban lehetnek még Kanizsán is érezhető földmozgások.

– A mostani földrengést - az afrikai lemezből levált kis darab - az adriai kőzetlemeznek az észak-kelet felé végzett mozgása okozza. Ugyanis ez ütközik az itt lévő eurázsiai lemezzel. Ráadásul ez az adriai lemez egy forgó mozgást is végez, az óramutató járásával ellentétes irányba. Plusz még a lemez alá az afrikai és eurázsiai lemez is alábukik, és ez akkora feszültséget kelt a Föld kérgében, hogy egy idő után ez a hatalmas energia földrengés formájába kipattan – mondta Tamberger Istvánné, a Hevesi-iskola földrajztanára.

A hazánkban is észlelhető rengések nálunk jelentős károkat nem okoztak. Jellemzően levált a vakolat, repedések keletkeztek az épületek falán, esetleg megdőltek a kémények.

– Minél közelebb vagyunk az epicentrumhoz annál nagyobb a rengésnek a súlyossága, illetve annál több kárt tud okozni. Valamint ez egy elég sekély fészkű rengés volt, közel volt a felszínhez, öt kilométeres mélység az nem minősül egy szárazföldi kéreg esetében mélynek. Minél közelebb vagyunk a felszínhez, annál inkább a felszín közelében pusztulást és rombolást tapasztalunk – avatott be a részletekbe Aradvári Renáta, a Hevesi-iskola földrajztanára.

Abban az esetben, ha földrengést tapasztalunk, a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ne hagyjuk el az épületet, illetve ne próbáljunk meg bejutni. Kerüljük az ablakokat, és keressünk menedéket egy asztal alatt vagy egy ajtókeretben.

K.R.

(Képek: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.