Távol, mégis közel – a léleknek létfontosságú ünnepen

facebook megosztás

Azt gondolom, már mindenki mindent elmondott. Talán nem lehet már többféleképpen leírni, megfogalmazni, érzékeltetni azt a változást, a fordulatot, amelyet 2020-ban valamilyen nagyobb hatalom az emberiségre kényszerített. Mindenki ugyanis a saját bőrén, a korlátozottságán, esetleg pénztárcájának vastagságán érzi azt, hogy ez a vírus az egészségen kívül mindenre és mindenkire kihat. Amikor - még áprilisban - a karanténba érkező nyúlról kellett cikket készíteni, még nem gondoltam, hogy a karácsony is áldozatul esik. Persze az ünnep nem marad el. Ismert kanizsaiakat kérdeztünk, ők milyen terveket szövögetnek karácsonyra.

Már elöljáróban leszögezem, hogy a megkérdezett nők és férfiak, fiatalok és idősebbek egyaránt úgy vélekedtek: az ünnep a pandémia idején is Ünnep. Nyilvánvalóan a meghatározott óvintézkedések - már leírni is rémes egy ünnep kapcsán - mellett az év egyik legfontosabb eseményére készülünk.

Ki így, ki úgy - a szokások a vírushelyzet előtt sem voltak egységesek - vetette bele magát az előkészületekbe. A nem csak Kanizsán ismert és elismert Mákos Feri, hivatalosan Horváth Ferenc, valamint családja talán az egyik legszebb karácsony elé néz.

– Bár sajnos negyedik éve már, hogy édesapám meghalt, az idei évben azonban lányomék megajándékoztak minket egy kisunokával. Natika májusban született, így ez lesz az első közös karácsonyunk. A szűk családdal itthon töltjük az ünnepet, idén nem megyünk vidékre sem a rokonokhoz – avatott be ünnepi terveibe a kiskanizsai fagylaltos. Azt is elmondta, hogy  a korábbi évek hagyományaihoz hasonlóan a család férfitagjainak közös, bográcsos halászlé főzése ezúttal sem marad el.

– Megfogtam már bele a pontyot, a csukát és a süllőt is. A menü többi részét a lányok készítik, és természetesen desszertként a fagylalt is ott lesz az ünnepi asztalon. Az elfogyasztott halászlé utánpótlására pedig már szervezem az ünnepi pecát – hangsúlyozta Horváth Ferenc. 

A vírushelyzet miatt eddig is próbáltak vigyázni a nagyszülőkre, így a külföldi és más városban élő rokonokkal idén csak a virtuális térben ünnepel Gyarmati-Litter Tímea és családja.

– Szűkebb körben, de ugyanazokkal a hagyományokkal várjuk az ünnepet. Ilyenkor barátokkal is szoktunk összejönni, de felelősen gondolkodva ezúttal óvatosabbak leszünk. Nyilván a gyerekek is érzik a változást, azt, hogy nem szabadon, kötöttségek nélkül zajlik majd az ünnep. A téli szünidő eltöltését is tervezzük, szerencsére nagy „társasozósak” vagyunk, ami sok helyzetben kihúz minket, emellett pedig Lili lányommal a kreatívkodás is rendszeres programunk – mondta el Tímea. 

Ollóvágta Pista bácsi nyugdíjas éveit is folyamatosan munkával tölti. A pandémia idején a szabályokat betartva ténykedik. 

– Mindent csinálok, ami nem csak a mi karácsonyunkat teszi szebbé, így például az internetre a gyerekeknek teszek fel rendszeresen ajándékkészítési ötleteket, mert az a legfontosabb, hogy legyen öröm a gyerek életében – hangsúlyozta az egykori pedagógus.

S hogy várhatóan hogyan telik majd Lengyákék ünnepe?

– Az unoka messze van, ő nem csak karácsonykor, mindig hiányzik. Nem tervezzük a közös ünnepet, de talán félúton, valahol a természetben mégis sikerül megejteni egy ünnepi találkozót. Az ajándékok természetesen megérkeznek, a technika segítségével pedig szinte élőben együtt lehetünk szenteste is. A szeretet ugyanis nem azt követeli, hogy egymást mellett legyünk, hanem hogy érezzük távolból is egymást – mondta Lengyák István.

Az egykor kanizsai, jelenleg Berlinben élő Bazsó Adrienn ezúttal nem látogat haza. A járvány miatt Hollandiában élő testvérével tölti az ünnepet, az itthon lévőkkel csak online találkoznak ezúttal.

– Nos, az idei ünnep minden szempontból eltér az eddigiektől. Idén nem azt várom, milyen arckifejezés ül majd ki édesanyám arcára, amikor kezébe veszi a gondosan összeragasztott, kézzel készített naptáramat. Idén nem azon dilemmázom, hogyan győzzem meg a nagymamámat arról, ha kétszer vettem, azt jelenti, jól laktam és ízlett is a sült hús. Idén nem ülök sok emberrel zsúfolt asztaloknál, idén nem préselődöm behúzott hassal a fal és a szék közé: „Jaj máskor van ám hely, csak most elhúztuk az asztalt, hogy mindannyian körbe tudjuk ülni”. Idén információkra várok: mekkora a fertőzöttség abban a régióban, ahová utazni fogok; lesznek-e határlezáró intézkedések; hányan ülhetünk maximum a karácsonyi asztalnál. Idén azon dilemmázom, morálisan felvállalható-e, hogy vonatra ülök; mi történik, ha esetleg végigfertőzök egy egész családot; vajon hány napra kell majd karanténba vonulnom. Idén nem készülődöm. Idén last minute van. Idén elhalasztom magamban a karácsonyt, és hálás vagyok, hogy legalább a családom egy részét láthatom – fogalmazott a színésznő, aki kiemelte: sokat van a természetben, így most fákat ölelget az emberek helyett.

Javarészt online éli életét Maros Sándor is. A Kanizsa Televízió korábbi vezetője az unokák által a Jézuskának írt lista beszerzését is az internet segítségével oldotta meg. Az egykori stúdióvezető augusztusi szívrohama után óvatosabban éldegél. A madárfotózás egy ideje elmaradt, az otthon végzett napi kerékpározás mellett a régi-új szerelem, a zenélés költözött be a mindennapjaiba. Az ünnepek alatt is a zene dallamai csendülnek majd fel a házban, ahova visszatérnek családjukkal a Maros lányok is.

– Unokák és házi koszt, ez lesz az ünnep – nevetett fel Sándor.

Az idei ünnep átalakulását Némethné Ignácz Andrea, a Király Női Klub vezetője is érzékeli. A gyógyszerész úgy látja, az élelmiszerboltok mellett a patikákban is egyfajta felvásárlási lázban vannak az emberek. A felírt háromhavi gyógyszeradag mellett sokkal többet költenek a lakosok a megelőzésre. Ennek kapcsán a szakember felhívja a figyelmet, hogy érdemes a vitaminok szedéséről is kikérni a gyógyszerészek véleményét, hiszen nem mindegy, hogy ki milyen immunerősítést végez.

– Úgy tűnik, jelenleg az egyéb betegségek jelenléte visszaszorult, nagyobb volt az influenza oltások száma is, de az ünnepre korántsem tudunk megnyugtatóan fellélegezni.  Ez az időszak a test mellett a léleknek sem kedvez, hiszen hiányoznak a társas kapcsolatok. A lélek a bezártságba egy kicsit belehal, így a családnak fontos szerepe van, hogy ne hagyjunk senkit magára – hangsúlyozta a gyógyszerész, aki Bács-Kiskun megyéből származik, a távol maradt idős rokonával pedig ezúttal az internet segítségével ünnepelnek közösen.

Másként telik az idei karácsony a világutazó Böröcz Zsoltnak is. Tavaly távol volt Magyarországtól, így idén megragad minden alkalmat, hogy együtt legyen a családdal.

– Ajándékozás szempontjából természetesen a két kis unokám van a középpontban. Ebben a helyzetben is igyekszem egy nagyon meghitt ünnepet megélni, melyet a leányom családjával töltök. A nagybevásárlásokat már megcsináltuk, most már csak a lelkünket és a szívünket öltöztetjük ünneplőbe. Ahogy az lenni szokott, szenteste hat órakor elmegyünk istentiszteletre, ha a helyzet engedi, akkor nem lesz ez idén sem másként – avatott be a részletekbe a pedagógus, kiemelve, hogy azért nem csak otthonülésből telik ki a karácsony. 

– Én menős, kirándulós vagyok, így valószínűleg kimegyünk az erdőbe is csavarogni, hogy friss levegőn legyünk. A nagyobbik unokám imádja a vonatokat, így lehet, hogy vasútállomás is lesz a programban. Csendesen itthon töltjük az ünnepeket, vidéki rokonlátogatás nem lesz. Reménykedem, fehér karácsonyunk lesz, jót tenne ez az ember lelkének.

Vuk Anita

(Borítókép: Horváth Zoltán, Fotók: Horváth Ferenc, Gyarmati-Litter Tímea, Lengyák István, Bazsó Adrienn, Maros Sándor, Némethné Ignácz Andrea, Böröcz Zsolt)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.