Rendezvényszervezés lekapcsolva, avagy egy szakma nehéz időszaka
Rendezvények szempontjából nagyon erős hónap a december, idén viszont a járvány miatt csak kevés eseményt tervezhettek a cégek. Január 11-ig általános rendezvénytilalom van, ami érinti a kulturális intézményeket, éttermeket, iskolákat is. Azonban a megkérdezett intézményvezetők és üzlettulajdonosok bíznak a jövő évben.
Az intézmények vegyes évet tudhatnak maguk mögött. Kámánné Szép Terézia, a VOKE Kodály Zoltán Művelődési Ház igazgatója elmondta, hogy nagy reményekkel néztek az idei év felé.
– Úgy gondoltuk munkatársaimmal, hogy ez egy kiemelkedően sikeres év lesz. Úgy is indult, hiszen január 18-án a magyar kultúra napja alkalmából egy színpadon vehettem át Benkő Lászlóval a Magyar Kultúra Lovagja címet. Március 15-ig minden betervezett rendezvényt lebonyolítottunk. Többek között sikeresen megrendeztük a XII. Országos Farsangi Fánkfesztivált.
Azonban a tavaszi korlátozások jelentős visszaesést eredményeztek, viszont nyárra, kora őszre újra fellendült az „ipar”. Halmos Ildikó, a Honvéd Kaszinó igazgatója elmondta:
– Az első karantén időszak után nyáron és főleg ősz elején, november 11-ig nagyon belehúztunk. Szakmailag nagyon erős időszakot tudhattunk magunk mögött. Nagyon jó koncertek zajlottak az épületben. Az Eraklin Táncklub Egyesülettel karon fogva szeptemberben csináltunk egy egyhetes Kultúrkorzót, ami nagy sikerélmény volt.
December kifejezetten mozgalmas időszaka minden évnek, hiszen önkormányzatok, szervezetek, cégek ilyenkor szokták megtartani az évzáró karácsonyi ünnepségeiket. Azzal, hogy ezek elmaradnak, az éttermek még nagyobb hátrányba kerülnek. Kiss József, a Kaszinó Étterem üzletvezetője elmondása szerint:
– A decemberi hónap nagyon nagy kiesés. A Nagykanizsa területén lévő nagyobb cégeknek évzáró rendezvényeit szoktuk lebonyolítani, önkormányzati megrendeléseket is, de ezek teljesen elmaradtak az idén. Az elmúlt év hasonló időszakához képest ez 90 százalékos kiesést jelent.
A tanintézményekre is negatívan hatnak a korlátozások:
– Hátrányosan érint bennünket, hogy elmaradnak rendezvényeink. Például elmarad az egyik legszebb rendezvényünk, a Felsőtemplomban tartott karácsonyi ünnepély. De úgy tűnik, hogy nem lesz megtartva az alapítványi bál sem, ami egyrészt jelentős bevételi forrás, másrészt közösségépítő ereje is van, bár ez igaz minden rendezvényünkre – mondta Smolcz Frigyes, a Kőrösi Csoma Sándor-Péterfy Sándor Általános Iskola igazgatója.
A megkérdezett intézményvezetők reménykednek, hogy a jövő év jobb lesz, de a korlátozások ellenére sem állt meg az élet.
– A zárt ajtók mögött is adódik munka bőven. Nagyon sok aktuális pályázat van a Covid időszak alatt, amivel rengeteg idő elmegy. Gondolkodunk, ha majd egyszer ennek vége, mit szervezzünk, illetve a már megtervezett dolgokat próbáljuk áttenni máskorra. Bízunk abban is, hogy a régi ügyfelek igénybe veszik a ház szolgáltatását, esetleg jönnek újak – fogalmazott Halmos Ildikó.
A Kőrösi iskola is magáénak tudhat több projektet, amit idén sikerült megvalósítania. Legutóbb például az iskola udvarán a kosárlabda pálya aszfaltozása történt meg, előtte a számítástechnika terem bútorzatának 21. századi osztályteremmé varázslásának feltételeit teremtette meg az alapítvány – mesélte Smolcz Frigyes.
Az éttermek forgalmára a házhozszállítás némi gyógyírt jelent:
– A korábbi évekhez képest megnőtt az igény a kiszállításra, mivel ide nem tudnak jönni az emberek, így családi környezetben fogyasztják el azokat az ételeket, melyeket eddig az étteremben szoktak. De ez csekély mértékben hozza vissza a megszokott forgalmat. Egyelőre várjuk a biztató jövőt, amikor ezek a hiányok pótlásra kerülnek – nyilatkozta Kiss József.
A művelődési házban is elmaradt jó pár rendezvény, de például a Mikulás ünnepséget online formában sikerült megtartani.
– Bízunk abban, hogy látogatóink mihamarabb vissza tudnak térni hozzánk. Várjuk a nyitás pillanatát, hogy újra megteljen élettel és vidámsággal az intézmény – tette hozzá Kámánné Szép Terézia.
Kálovics Rebeka
(Fotók: Horváth Zoltán)