Vigyázzunk értékeinkre

facebook megosztás

Ilyentájt, advent idején a családtagjaink és a rendőrség által is felerősödik a fenti címben szereplő figyelmeztetés, miszerint vigyázzunk jobban az értékeinkre. Hát persze, hogy vigyázunk, mondjuk magunkban, és csak akkor vesszük ezt igazán komolyan, ha már pórul jártunk, és egy óvatlan pillanatban a könnyű pénzszerzésre szakosodó embertársainknak sikerül megszabadítani bennünket a forintjainktól. 

E sorok írója is így járt annak ellenére, hogy gyanús lett számára a Vásárcsarnok egyik hentespultja előtt várakozva, a mögé húzódó bordós-lila színű dzsekit viselő magas, vékony férfi viselkedése, és a közelében figyelő két, fekete felső öltözéket hordó segítője. 

Kérdésünkkel – hogy mit tegyünk ilyen esetben, és miként védekezzünk a zsebtolvajok ellen –, Tóth László rendőr őrnagyhoz, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztályának a vezetőjéhez fordultunk. 

– A zseblopásokat egy profin, saját maguk által folyamatosan képezett emberek folytatják, és olyan óriási gyakorlattal rendelkeznek, hogy az föl sem tűnik senkinek – hívta fel a figyelmet az őrnagy. – Hogy mit tehetünk ellene? – A pénztárcánkat lehetőség szerint a kabátunk legbelső zsebében helyezzük el. Ha táskát hordunk, akkor lehetőleg többfiókosat vagy cipzárasat használjunk, és annak is a legbelső rekeszében tartsuk a pénzt. A patentos és mágneszárasokat pillanatok alatt ki tudják nyitni. A bankkártyánk biztonságára is ügyeljünk, hiszen az adatait egy bizonyos készülékkel, kellő távolságból le is tudják lopni. Ezt megakadályozva, a védelmére léteznek bankkártya tárolók, tokok. Az alapszabály természetesen az, hogy még véletlenül se legyen mellette a PIN-kód. A kódunkat pedig úgy állítsuk be, hogy ne legyen hozzánk köthető. A kódokat sokan a hozzátartozóik születési dátumához kötik, és amikor esetleg ellopják a pénztárcánkat és a benne lévő személyi iratainkat, a bűnözők könnyen ki tudják találni ezekből a számokat. Ehhez kapcsolódik még egy észrevétel; ha eltűnik a kártyánk, tiltsuk le azonnal, mert utána már csak azt vehetjük észre, hogy nagyobb összegtől szabadítottak meg bennünket. Nyilván nem lehet azt mondani, hogy senki ne menjen vásárolni, de ha lehetőségünk van rá, a csúcsidőpontokat kerüljük el. Mindenképpen vigyázzunk jobban az értékeinkre. A hölgyek tartsák maguk előtt a táskájukat, és egyik kezük legyen rajta. De nemcsak arra kell figyelni, hogy mindig így legyen, hanem arra is, ha lehajolunk, és megnézünk valamit, ne dobjuk hátra a táskánkat mert akkor már ott a lehetőség a lopásra. Hogyha alkudozunk valakivel, vagy éppen vásárolunk, utána azonnal zárjuk vissza a pénzünket. Ha pedig nagyobb összegű bankjegy van nálunk, ne tartsuk egy helyen mind. A telefonunk biztonságára is jobban figyeljünk oda, tudjuk mindig, hogy hova tettük. Főként a fiatalok körében terjedt el, hogy egyre kevesebben hordanak magukkal bankkártyát, mert az adataikat a telefonjukra mentették át. Azt is tapasztaljuk, hogy a nagybevásárló központokban a vásárlók a kocsira rakják a táskát és a pénzt, miközben elmennek a zöldségekhez, de a kocsit nem tudjuk odatolni, mert nincs hely. Az ilyenkor történő bűncselekmények nagyon gyorsan, másodpercek alatt lezajlanak. Nem szabad lebecsülni ezeket az embereket. Nagy valószínűséggel nem is helyi az elkövető, hiszen képesek akár az ország másik feléről idejönni direkt azért, hogy ilyen bűncselekményeket kövessenek el. 

Általában nem egyedül dolgozik a zsebes, és ha ilyen gyanús jelet érzékelünk, inkább menjünk ki az üzletből, vagy arról a helyről, mert sajnos bárki áldozatául eshet a zsebtolvajoknak. Emiatt van az, hogy most már az internetes vásárlások egyre biztonságosabbak lesznek, mert a többszíntű azonosítást várják el a bankok. A kártyát sohase adjuk ki a kezünkből – figyelmeztetett az őrnagy, és ne engedjük meg, hogy valaki elvigye a pénztártól és lehúzza róla az adatokat. A készpénzzel történő vásárlás mindig nagyobb kockázatot rejt magában, mert egy bankkártyával történő vásárlás nyomon követhető, de ha elviszik a 20-30 ezer forintunkat, a bankjegyeket nehezen lehet beazonosítani. Végül, de nem utolsósorban, hogyha gépkocsival megyünk vásárolni, jól megvilágított, minél jobban rálátható helyen parkoljunk, és az autónk utasterében még egy üres zacskót se hagyjunk, mert lehet, hogy jelentős rongálást okozva éppen ezért törik fel. S miközben bepakoljuk az árut az autónkba, a vezető ülésre ne tegyük a táskánkat – fogalmazott Tóth László rendőr őrnagy. 



Tóth László rendőr őrnagy

– Figyelmetlenek a vásárlók – mondta el tapasztalatát a piac egyik eladója. – Körültekintőbbek is lehetnének, legalább a saját értékeikre vigyázzanak. Csak elrohannak, mi pedig futunk utánuk, mert a pulton hagyták a vásárolt árut, vagy a visszajáró pénzt. Sokszor csak másnap jut eszükbe és jönnek vissza a hentesáruért. Lopást még nem tapasztaltak a pult előtt. Naponta 300-400 ember is megfordul náluk, mindenre, mindenkire nem tudnak odafigyelni.

– A Vásárcsarnokban térfigyelő kamerák is működnek. Mit tehetünk, ha már megtörtént a baj és ellopták a pénzünket? – kérdeztük Szabó Istvántól, a VIA Kanizsa Zrt. vezérigazgatójától.

– Ilyen esetben a sértett azonnal szóljon, keresse meg a Vásárcsarnok északi oldalán, a tetőtérben található piacfelügyelőséget, vagy a helypénzszedőt. A felügyelőség vezetője, vagy a helyettese tudja megnézni a felvételt. 

– Ha a kamera felvételén jól látható, hogy lopás történt, mi a további teendője a sértettnek? – kérdeztük Tóth László őrnagytól, aki kiemelte: abban az esetben, ha bűncselekmény áldozataivá válunk hívjuk a 112-es segélyhívó számot, vagy tegyünk bejelentést a rendőrségen. A szükséges intézkedéseket a kollégáink meg fogják tenni. 

Bakonyi Erzsébet

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.