Lovasok az utakon – Hogyan vigyázzunk egymásra?
Fokozott figyelem és körültekintés szükséges, ha lovasok mellett haladunk el gépjárművezetés közben. Igyekezzünk minél nagyobb ívben kikerülni őket és a dudálást is hanyagoljuk, hiszen egy szerencsétlen találkozásból könnyen komoly baleset is lehet.
A legtöbb lovas nem szívesen megy közútra, de néha nincs más lehetőség. Túrák során előfordulhat, hogy keresztül kell vágni egy aszfaltozott úton vagy egy hosszabb-rövidebb szakaszon párhuzamosan kell haladni a forgalommal. A lovasok is igyekeznek mindent megtenni a biztonságos közlekedés érdekében, például láthatósági mellény vagy világtó eszközök használatával. Emellett kézjelekkel jeleznek az autósok felé, ha lassítást vagy megállást kérnek. Jezerniczky Anna, a Panka Lovarda vezetője elmondta, szerencsére Zalában az utóbbi években nem történt súlyosabb baleset, de sajnos országosan nem egyedi, hogy lovaskocsikba vagy lovasokba hajtanak bele. Ez főként abból adódik, hogy a legtöbb gépjárművezető nincs tisztában azzal, hogy a ló menekülő állat, így nagyon könnyedén megijedhet.
- Ezt sajnos sokan nem tudják, mert nem ismerik a lovat, és nem nagyon találkoznak ezzel a helyzettel, és ugyanúgy viselkednek, mintha egy másik gépjármű lennénk. Nagyon sokszor rágyorsítanak mellettünk, nagyon közel jönnek, van, aki még a dudára is ráfekszik. Ez a lovakat nagyon megriaszthatja és a lovasban is kelthet félelemérzetet, ezért azt szeretnénk kérni a gépjárművezetőktől, hogyha a lovas csapatot látnak vagy lovaskocsit vagy bármi ilyesmit, legyenek kedvesek, egy kicsit lelassítani, hogyha jelez a lovas, így kézzel, akkor legyen kedves, álljon meg, ha pedig lassítást kér, akkor lassítson, mert balesetveszélyes helyzetet okozhat. Azért egy ló mégiscsak egy 5-600 kiló, a jelenlegi lovasoknak a nagy többsége pedig fiatal hölgy, és jó lenne egymás testi épségére vigyázni, tehát nagy ívben kikerülni a lovat lassan és nem leszorítani az útról meg nem riogatni a lovat fölöslegesen - fogalmazott Jezerniczky Anna.
SZ.F.
(Kép: Kanizsa Médiaház)