Átkerül a Csónakázó-tó halgazdálkodási joga a MOHOSZ-hoz
A legutóbbi soros közgyűlésen terítéken volt egy napirend, ami nagy vitát ugyan nem váltott ki, a vélemények viszont ütköztek. A döntés értelmében a nagykanizsai Csónakázó-tó halgazdálkodási joga 2021. január 1-től a Magyar Országos Horgász Szövetséghez kerül haszonbérleti szerződés keretében, tíz évre. Hogy mindez mit jelent a gyakorlatban? Ennek igyekeztünk utánajárni.
A történet több hónapra, csaknem egy évre vezethető vissza, amikor is több horgász egyesület kereste fel az aktuális napirend előterjesztőjét valamint az ÉVE frakciót. Bodó László lapunk kérdésére elmondta: a tó tulajdonosa az önkormányzat, négy egyesület közös kiállása után egyeztettek, és kezdeményezték a szerződés felbontását az eddigi tógazdával.
– Közben megkeresett bennünket, illetve a horgászokon keresztül a várost a MOHOSZ, és megkértek bennünket, hogy dolgozzunk ki egy közös elképzelést a Csónakázó-tó hasznosítására. Csaknem egy éven át tárgyalások, pontosítások történtek, s a jövő héten - ha minden igaz - aláírják azt a szerződést, amit a képviselő-testület elfogadott a közgyűlésen – mondta el Bodó László önkormányzati képviselő, a napirend beterjesztője.
Az egyik legnagyobb változás az lesz, hogy a közeljövőben feláll egy úgynevezett Konzultációs Fórum, amelyben a tónál tevékenykedő szervezetek delegáltjai kapnak helyet.
– Az előzetes megbeszélések alapján ez a fórum két részből áll majd. A szakmai részt a MOHOSZ és a horgász egyesületek által megválasztott képviselők alkotják. A szakmai rész mellett a Via Kanizsa Zrt., mint a tó üzemeltetője, illetve a tulajdonost, az önkormányzatot is egy delegált tag képviseli. Ennek a fórumnak lenne a feladata például a koordináció, hiszen össze kell hangolni a vízen és a szárazföldön sportolni, pihenni vágyók tevékenységét. Gondolok itt a versenynaptárak egyeztetésére, a különböző programok lebonyolítására – hangsúlyozta Bodó László.
Összefogtak az egyesületek: előrelépés kell!
– Horgász-turisztikai szempontból figyeltük az elmúlt évek történéseit – kezdte mondanivalóját Szépligeti Ferenc, a Zrínyi Horgász Egyesület elnöke. Véleménye szerint az előrelépésre szükség van.
– A döntést megelőzte az egyesületek közti kommunikáció. Figyeltünk, egyeztettünk, illetve megfogalmaztuk azokat a pontokat, amelyeket a jövőben szeretnénk, és azokat, amiket máshogy szeretnénk az elkövetkezendő időszakban. Ilyen szempont például a horgászok létszáma. Az egyesületekben több mint 4500 igazolt horgász van, ennek ellenére a város taván ennek a töredékét sem láttuk. Mindenképpen úgy gondoltuk, orvosolni kell ezt a problémát. Aztán a gyermek, ifjúság utánpótlás... Jó úton haladunk, de úgy gondoltuk, lehet ezt sokkal hatékonyabban is csinálni. Szerintünk a működési struktúra, ami az elmúlt öt évben volt, ezeket az elképzeléseket nem szolgálta – mondta el Szépligeti Ferenc.
A Zrínyi Horgász Egyesület elnöke is kitért arra, hogy a hamarosan megalakuló fórumban helyet kap a tulajdonos és az üzemeltető mellett minden egyesület, amely részt kíván venni a tó életében, a mindennapi horgászatban, a programokban, vagy egyéb rendezvényeken.
Bölcs döntés?
A tógazda szerepét az elmúlt öt évben a Nagykanizsai Vasutas Horgászegyesület töltötte be. A közgyűlés az egyesülettel - 15 évre - kötött halgazdálkodási szerződést mondta fel. A szervezet elnöke a határozatra reagálva elmondta: nem tartja bölcs döntésnek.
– Azt láttam volna jónak, ha a 2016-ban indult fejlődés folytatódott volna. Akkor egy leromlott tavat kaptunk, amelyet nagyon sok energiával és munkával fejlesztettünk fel. Átkerül a MOHOSZ-hoz a jog, ezzel én nem tudok mit kezdeni. Majd a jövő eldönti, hogy miért volt erre szükség, jobb lesz-e. Egy nagyon fontos dolgot kell szem előtt tartani, hogy bármilyen nagy tervek vannak, a tó maradjon meg úgy a természeti környezetével együtt, ahogyan most van – mondta el lapunk kérdésére Németh László, a Nagykanizsai Vasutas Horgászegyesület elnöke.
Információink szerint a Konzultációs Fórum már a napokban megalakulhat. A Csónakázó-tó és környezetének karbantartását, a halőrzést és minden további feladatot közösen, összefogással kívánnak a jövőben megvalósítani a horgász egyesületek.
Vincze Adél
Fotó: Czigóth Sándor