A 62 évvel ezelőtt kivégzett Nagy Imrére és mártírtársaira emlékezett az ország
Az 1956-os vértanúkra emlékezett kedden az ország. Hatvankét éve, 1958. június 16-án végezték ki az 1956-os forradalom és szabadságharc után törvénysértő perben halálra ítélt Nagy Imre miniszterelnököt, Maléter Pál honvédelmi minisztert és Gimes Miklós újságírót.
Az ötvenhatos vértanúk emléknapján Horváth Gáborral beszélgettünk a Thúry György Múzeumban. A Batthyány Lajos Gimnázium történelemtanára kiemelte: Nagy Imre és társainak 1989. június 16-án történt újratemetése erkölcsi alapot szolgáltatott a rendszerváltáshoz.
– Amikor 1989 június 16-án Nagy Imrét és mártírtársait a Hősök terén újratemették, akkor ez egyfajta szimbolikus változás volt a rendszerváltás előzményeként, hiszen maga a rendszerváltás is 56’ újraértelmezésével kezdődik, amikor népfölkéléssé minősíti Pozsgay Imre és aláássa magának a Kádár-rendszernek a legitimációját. Tehát, tulajdonképpen ez az esemény egy erkölcsi tőkét jelentett a ’89-es rendszerváltáshoz is – mondta el Horváth Gábor, a Batthyány Lajos Gimnázium történelemtanára.
A nagykanizsai Sáfár László személyes tapasztalatait mesélte el olvasóinknak és emlékezett vissza az ’56-os kanizsai történésekre.
– Forradalomnak kezdett már vége lenni, elkezdték összeszedni a fiatalokat az utcán. Nem tudom hányan emlékeznek erre, mert nem látok már senkit azokból az időkből. A puskagolyók pattogtak a Fő úton, bebújtunk a kapuk alá és akkor láttuk, hogy dzsippek jöttek és szedtek össze már a fiatal embereket. Egy gyerek középen, két ÁVH-s katona mellettük. Aztán mondta Sanyi, hogy jobb ha elmegyünk innen most, reggel 6 órakor találkozunk a sarkon. Találkoztunk a Virág Benedek utca sarkán és elindultunk – emlékezett vissza Sáfár László.
Az 1956-ban átélt eseményekről és az Amerikába vezető útjáról Sáfár László bővebben is beszámol a Kanizsa Televízió Napi Kanizsa című műsorában.
(Borítókép: Kerecsényi Edit)