Ezt megúszták, de nem sokon múlt – Vasdarab csapódott az autóba

facebook megosztás

Az ijedtségen és egy szélvédőcserével járó anyagi káron kívül szerencsés kimenetelű baleset részese volt Florek Viktor családja. Az autójuk szélvédőjét áttörve egy több mint 1 kg-os „égből” pottyant vasdarab vágódott be nagy sebességgel a házaspár autójába, helyet kierőszakolva magának a két ülés közé. Csodával határos módon mindketten sérülés nélkül megúszták a balesetet. A vas egy teherautóról érkezett. Ennek vezetője talán észre sem vette, mi történt mögötte, megállás nélkül hajtott tovább.

A károsult család gyermeke az eset után rövidesen pozitív végeredményről számolt be lapunkban. Túl vannak a gondokon, folyamatban van a biztosítási kárintézés, a szervizelés, a teherautó sofőrje is rögtön jelentkezett, és bocsánatot kért tőlük. Jó tanácsként pedig felhívta az autósok figyelmét a fedélzeti kamera elhelyezésére, ami rögzíti az elhaladó járművek rendszámát.

Az eset kapcsán utánajártunk, mit is lehet ilyen esetben tenni.

Kele József költöztetési szakembertől megkérdeztük, mire ügyeljen indulás előtt a teherautó vezetője.

– Teherautó-sofőrként az a véleményem, hogy a rakományt megfelelően kell rögzíteni, és ha odaengedik a sofőrt, akkor felügyelnie kell a rakodást is. Szóródó áru esetében pedig a KRESZ előírása szerint le kell fedni. Sajnos az ilyen esetek a lerögzített rakomány ellenére is előfordulnak. Biztos vagyok benne, hogy a kolléga is leellenőrizte, de az autópályák kivételével a magyarországi utak olyan állapotúak, hogyha bármilyen rakományt szállítunk, az mindig mozog. Sokszor kell több számjegyű úton is közlekedni, és ilyenkor a rázkódás miatt egy-két rész leválhat vagy kieshet a járműből. Remélem, ez az eset figyelmeztetés lesz a kollégák számára, és arra inti őket, hogy indulás előtt még fokozottabban ellenőrizzék a rakományt, és tegyék meg ugyanezt akkor is, ha egy pihenőnél megállnak. Ezért is találták ki, hogy a teherautó sofőröknek 4 és fél óránként meg kell állni, és ha ilyenkor körbejárja az autóját, elejét veheti egy ilyen sajnálatos eseménynek. Ha rossz az út, pattog rajta az autó, és ha nagyon meg van rakva, akkor általában lejt valamerre. Mindig rázkódik rajta az áru, és egyszer csak leesik. Nagy valószínűséggel ez lehetett a baleset kiváltó oka, és nem az autóvezető trehánysága.

Dr. Berke Tamás ügyvédtől arra kértünk választ, mire számíthat az a járművezető, aki így jár.

– A jelen újságcikkel érintett eseményre vonatkozó jogszabályok, így különösen a közúti közlekedés szabályairól szóló rendelet előírja, hogy aki a közúti közlekedésben részt vesz, köteles úgy közlekedni, hogy a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse, másokat közlekedésükben indokolatlanul ne akadályozzon, és ne zavarjon. Ez alapján a közlekedésben résztvevőknek tudniuk kell, hogy kárfelelősségük megállapítható, amennyiben saját gépjárművükről akár alkatrészként, akár rakományként esik le bármilyen tárgy, és ezáltal egy másik közlekedőnek anyagi kárt vagy személyi sérülést okoznak. Ez a felelősségi kör tipikus esete még a teherautóról menet közben lehulló jégdarabok által okozott kár is. Ezen esetekben a kárt okozó gépjármű üzembentartójának kártérítési felelőssége megalapozott, amely károk megtérítéséért a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás szabályai szerint a károkozó biztosítója helytállni köteles. A kárt okozó gépjármű vezetőjének büntetőjogi felelőssége nagyban függ a közlekedés során tanúsított jóhiszeműségétől, együttműködésétől és a kárral okozott eredmény bekövetkeztétől is.

– Szükséges megemlíteni az újságcikkel érintett baleseten kívül azon esetkört is, amikor a károkozást nem egy másik közlekedő gépjárműről lehulló vagy leeső, hanem egy, a már úttesten heverő idegen tárgy felverődése okozza. Ebben az esetben a felelősséget vagy az idegen tárgyat szándékosan elhelyező vagy gondatlanságból otthagyott személy viseli, vagy az adott esetben a kár megtérítéséért a közút kezelésével megbízott társaság felel. A károkozó személyének végső meghatározására az üggyel kapcsolatos információk és adatok együttes értékelését követően kerülhet sor.

– Álláspontom szerint nemcsak a károkozó személyének végső meghatározását, hanem a kár mértékét és a károkozás tényének bizonyítását is nagyban megkönnyíti a manapság egyre elterjedtebbé váló fedélzeti kamerával rögzített videó- és fényképfelvétel. Javaslom, hogy a kár bekövetkeztét követően azonnal értesítsék az érintett hatóságokat, adott esetben a közút kezelőjét is. A hatóságok által felvett helyszíni jegyzőkönyv és a károsultak által, közvetlenül a károkozást követően készített kép- és videófelvételek döntő súllyal értékelendők a kártérítési felelősség megállapítása során. Álláspontom szerint - a károk mielőbbi megtérülésének igényére és a gépjárművek értékének megnövekedett voltára tekintettel - felelős döntés a gépjárműtulajdonosok és üzembentartójuk részéről a CASCO biztosítás megléte, amely helytállhat az ismeretlen károkozó okozta károk megtérítéséért is.

Bakonyi Erzsébet

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.