Jó szándék vezérelte… de ez sokszor nem elég
Lesoványodott, ápolatlan, koszos kutyákat kellett Letenyéről a nagykanizsai menhelyre szállítani. Szükség volt az állatvédők segítségére. Összesen 14 kutya érkezett a telepre, valamennyi alultáplált, bolhás volt. Az ebek jelenleg karanténban vannak, állatorvosi kivizsgálás és kezelés után, a tervek szerint örökbefogadhatóak lesznek.
A kanizsai állatotthont pár héttel ezelőtt kereste fel első alkalommal a kutyák gazdája. Anyagi körülményekre hivatkozott a hölgy, amely szerint sem az orvosi költségeket, sem az állatok etetését nem tudja biztosítani. A történetről Skanecz Tamás számolt be lapunknak, a május 19-én elszállított 14 kutya sorsa miatt értesítette szerkesztőségünket. – Felvettük a kapcsolatot a letenyei önkormányzattal és a jegyzővel, akik maximálisan partnerek voltak abban, hogy segítsünk, illetve a hölgy is lemondott a kutyáiról. Azt azért el kell mondani róla, maximálisan állatbarát, de a lehetőségei erőteljesen korlátozottak voltak. Az elszállított 14 kutya mindegyike gyenge kondícióban van, bolhásak, le is vannak soványodva – fogalmazott a kanizsai menhely vezetője.
A kutyák féreg és bolhamentesítése megtörtént, jelenleg a 14 napos előírásnak megfelelően karanténban vannak az Ady úti telephelyen. Nem kölyökkutyákról van szó, életkoruk nagyjából 2-től 5 évesig terjed az elsődleges megállapítások szerint. Tartási körülményeik ugyan nem voltak megfelelőek – egy családi házban 14 kutya léte abszolút megkérdőjelezhető -, de jelenleg több karanténban lévő eben látszik a hirtelen helyváltoztatás. – Annyit tudunk, a kutyák gazdája nagyjából két éve települt át Romániából Letenyére. Akkor hozta magával a kutyákat. Azóta egy családi házban éltek, különböző szobákban elszeparálva. Nem mondanám, hogy szörnyűek voltak a körülmények, de korántsem megfelelőek ennyi kutya számára – szögezte le Skanecz Tamás.
Lapunk kérdésére válaszolva Letenye polgármestere elmondta: a helyi önkormányzatot a lakók is megkeresték az elmúlt időszakban a probléma miatt. A környékbeliek előtt ismert volt a helyzet, megoldást szerettek volna találni. A megkeresés és a közös megoldás érdekében tett lépések után jutott az ügy a megoldás fázisába: a tulajdonos lemondott 14 kutyáról, őket átadta az eljáró hatóságnak. – Szerződésünk van a nagykanizsai állatmenhellyel, nyilván ez költségeket generál az önkormányzat részére. Természetesen ezt vállaljuk. Egyébként szerencsére hasonló eset nem gyakori a környékünkön, de a kóbor kutyák jelenléte inkább… de akkor is partner Letenye önkormányzata. Legtöbbször elszökött ebekről van szó, de előfordult több esetben, hogy a határon, nejlonzacskóban hagynak kis kutyákat. Én a magam részéről elég érzékenyen kezelem ezt a problémát, sok esetben a helyi rendőrség is intézkedik – mondta el Farkas Szilárd, Letenye polgármestere.
Azokban az esetekben járhatunk el, amikor olyan bejelentés érkezik, amely állatkínzás bűncselekményre utal – mondta el kérdésünkre Trencsényi Gyula alezredes, a Nagykanizsai Rendőrkapitányság vizsgálati alosztályának vezetője. A szóban forgó letenyei ügy nem került rendőrségi hatáskörbe, feljelentés sem történt. Az alezredes elmondása szerint az állatok nem megfelelő tartásával, esetleg szándékos kínzásával kapcsolatos bejelentések túlnyomórészt a lakosságtól vagy állatvédő szervezetektől érkeznek. Feljelentés esetén ismerni kell a hatályos jogszabályt, és mint azt elmondta: éves szinten körülbelül 20 esetben kell eljárniuk állatkínzás gyanúja miatt. „Jellemzően nem a bántalmazás miatt kell intézkednünk, inkább a nem megfelelő tartás, ami megalapozza ezeket az eljárásainkat. Kevés ügy kerül elénk, ami az állat pusztulását okozza, inkább az egészségkárosodás az, amit megállapítanak a szakértők az eljárás során”.
Vincze Adél