Hagyomány és minőség – két hét a kultúra jegyében
Idén is országos és nemzetközi hírnevű művészekkel, valamint a helyi kultúra értékes képviselőivel várja az érdeklődőket a Tavaszi Művészeti Fesztiválra a Kanizsai Kulturális Központ. A kéthetes rendezvénysorozat során lesz kiállítás, kötetbemutató, valamint számos zenei és színházi előadás is.
Március 21-én nem csak csillagászati értelemben köszönt be a tavasz: aznap kezdődik a KKK évszakköszöntő fesztiválja is Nagykanizsán. A két héten át tartó műsorfolyamban négy, akár országos érdeklődésre is számot tartó előadás szerepel, valamint négy, a helyi kulturális élet képviselőinek teret, illetve bemutatkozási lehetőséget biztosító rendezvény.
A fesztivált Kovács Lilian szobrász- és festőművész kiállítása nyitja. A Nagykanizsán született, ma már Németországban élő Lilianról legutóbb február elején írt lapunk annak kapcsán, hogy az alkotó tavaly ősszel részt vett a Firenzében megrendezett, nemzetközi Florence Biennalén. Az Európa több nagyvárosát is megjárt Kovács Lilian kerámiaszobrainak formavilága régi mesék tanulságait, ősi erők rezgéseit közvetítik, festményei pedig elemi erővel hatnak a szemlélő érzelmeire, ösztöneire és gondolataira. A Tavaszi Művészeti Fesztiválon megnyíló tárlatát április 15-ig lehet majd megnézni a HSMK Ősze András Galériájában.
Aki a kiállítás-megnyitó után még nem akar hazamenni, nem marad program nélkül, hiszen még aznap este néptáncelőadásnak ad otthont a színházterem. A Zalai Príma-díjas Zalagyöngye Táncegyüttes legújabb, Folytatódjék! című műsorában a zalai lakodalmak szokásait, különösen a menyecsketánc utáni történéseket dolgozzák fel a táncosok, a környék népszokásain keresztül. Az esten közreműködik a Szikrák Táncegyüttes és a Gyöngyszemek, valamint a Bojtár Népzenei Együttes is.
Eifert János neve nem ismeretlen a fotózás iránt érdeklődőknek. Nagykanizsán ez hatványozottan igaz, hiszen a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével kitüntetett művész 2016 óta tiszteletbeli tagja a helyi fotóklubnak, és rendszeres résztvevője a kanizsai tárlatoknak. A hazai és nemzetközi viszonylatban is elismert Eifert „a három T” – a tánc, a test és a természet fotósának vallja magát. Életének és sokoldalú munkásságának egy-egy szelete tárul fel abban a három kötetben, amelyeket a kanizsai fesztiválon is megismerhet a közönség a Széchenyi téri intézményben.
A programsorozat március 24-én a Kanizsai Kamarazenei Műhely koncertjével folytatódik. Az előadók a Farkas Ferenc Zene- és Aranymetszés Alapfokú Művészeti Iskola zene- és művésztanárai, akik olyan darabokat szólaltatnak meg, amelyek különleges stílusban és nem szokványos hangszerösszeállításokra íródtak. Gitár, hegedű, szaxofon, zongora és ütőhangszer egyaránt felcsendül a Medgyaszay Ház színháztermében.
A Tavaszi Művészeti Fesztivál múzsái közül Thália sem marad ki: a színház legjavát három Kossuth-díjas művész hozza el a dél-zalai városba. A színészházaspár Nagy-Kálózy Eszter és Rudolf Péter az És Rómeó és Júlia című egyfelvonásos darabban Shakespeare klasszikusát mutatja be úgy, ahogy eddig még nem láthattuk: ők ketten bújnak az összes szereplő bőrébe, testük pedig a díszlet, éppen ezért a Medgyaszay Ház színpadán minden szónak, mozdulatnak és gesztusnak jelentősége lesz – a katartikus élmény garantált.
Március utolsó napján Eszenyi Enikő érkezik a HSMK-ba: A gyönyörben nincs középút című önálló estjén a békebeli orfeum és az irodalmi kabaré világa találkozik egy olyan produkcióban, amelynek középpontjában a nő áll – vagy egy nő, sok nőből összegyúrva, holdudvarában a férfival – vagy egy férfival, sokból összegyúrva… A Vígszínház igazgatójának előadásán tangók, sanzonok és operettek csendülnek fel, valamint olyan kortárs női írók munkái, mint Karafiáth Orsolya, illetve Rakovszky Zsuzsa. A zenei aláfestésről Darvas Ferenc zeneszerző, zongorista gondoskodik.
Az összművészeti seregszemle két zenés programmal ér véget. A Don Lázi Swingtet a 110 évvel ezelőtt született Grammy-díjas Louis Primára emlékezik április 2-ai koncertjén, nem is akármilyen közreműködőkkel: a swing és a boogie-woogie műfajában kiemelkedő énekesnő, Lara Ferrari egyenesen Olaszországból érkezik, de a közönség találkozhat még Illényi Katicával és Náray Erikával is. Április 6-án pedig a Fischer Iván vezette Budapesti Fesztiválzenekar lép fel. Műsorában John Stanley-, Corelli-, Vivaldi-, Mozart- és Britten-művek szerepelnek. Az együttes vendége lesz ezen az esten Kertész György gordonkaművész, és Szőke Zoltán, aki kürtön játszik.
Nemes Dóra
- - -
A művészeti fesztivált először 1993-ban rendezték meg, akkor még „Tavasz a kultúrában – Kultúra a tavaszban címmel”. Az évről évre népszerűbb rendezvénysorozat 1998-ban igazi fesztivállá nőtte ki magát. Az első néhány évben minden a zene körül forgott, aztán 2000-től a művészetek majd’ minden ága megjelent a kínálatban. A szervezők vallják: kötelezi őket az immár két évtizedes hagyomány, ezért 2020-ra is színvonalas, szórakoztató, a magyar és az egyetemes kultúra értékeit képviselő összeállítást ígérnek a kanizsaiaknak.