A citromos víz és társai, avagy miként gyógyítsuk a macskajajt?

facebook megosztás

Az emberiség történelmének egyik legrégebb óta dúló „háborúja” a másnaposság elleni harc. Na, de milyen fegyvert válasszunk ebben a kortalan párbajban? Így szilveszter után és a báli szezon előtt ismét sokaknál aktuális lehet a megfelelő alternatíva kiválasztása.

A legegyszerűbb talán a mértékletesség lenne, de azt is elég sokak véleménye támasztja alá, hogy néhanapján testnek és léleknek is jót tesz, ha van egy kis áramszünet. Már egy, a 10. században megjelent arab szakácskönyvben is foglalkoznak a témával: a szerző a birs és menta italba történő keverését javasolta a másnaposság elkerülésére, míg a középkori szicíliaiak a szárított bikapéniszre esküdtek. Az íreknek is elég különleges módszerük volt: ők nyakig temetkeztek nedves homokba egy-egy átmulatott éjszaka után.

A 2020-as „tutiról” – mások mellett – egy belvárosi kávézó vendégeinél érdeklődtünk. A legtöbben a lefekvés előtti aszpirin és egy pohár víz kombót javasolták, de a tej és a citromos víz is előkerült, mint bevett megoldás. Természetesen a „kutyaharapást szőrével elv” alapján többen tanácsolták a „gyógysört” és – ez számunkra némileg meglepően hatott – a pálinka másnaposságűző képességére is többen rávilágítottak, akárcsak az ecetes uborka levének ezen kevésbé ismert jótékony hatására. A vendéglátóhely tulajdonosa, Varga Katalin viszont két teát ajánlott figyelmünkbe.



Varga Katalin a lapacho és a marokkói fodormenta teát ajánlja másnaposság ellen (Fotó: Gergely Szilárd)

– A lapacho és a marokkói fodormenta teát javaslom. Nálam ez a kettő, ami leginkább bevált, én ezt szoktam a vendégeknek ajánlani, ha a sok alkohol után szükséges egy kis méregtelenítés. A lapacho egyébként egy Brazíliában honos fa, amelynek a belső kérgét használják fel. Az ebből készített gyógytea nem tartalmaz koffeint, de több hasznos vitamint és ásványi anyagot igen. Nagyon finom a főzete. Csakúgy a fodormentáé is, ezt Marokkóban használják előszeretettel. Gyomor és bélpanaszokra is ajánlott, kitűnő vérserkentő, értágító, így nagyon jól jön másnaposság esetén – fogalmazott Katalin.

Kíváncsiak voltunk arra is, milyen állásponton van a témát illetően egy egészségügyi szakember, dr. Varnava Charalambos készséggel állt rendelkezésünkre.

– Valóban érdekes téma ez, hiszen Magyarország nagyon előkelő helyen áll az egy főre jutó átlagos alkoholfogyasztás terén. Felmérések szerint kb. 13 liter alkoholt iszik egy évben egy magyar ember, ebbe természetesen a csecsemők is beleszámítanak. Ez nagyon nagy szám. S az is elgondolkodtató, hogy kb. félmillió alkoholista él az országban. Lehet kulturált módon is inni, és szerencsére azt veszem észre, hogy ennek módját már Magyarországon is egyre többen megtanulják. Kialakulóban van egy olyan borkultúra, amely a mérsékelt, egészséges fogyasztást helyezi előtérbe. Ez nagyon jó. Pedig régen a májzsugorodás komoly probléma volt Zalában. A zalaegerszegi májgondozóban és Kanizsán is nagyon sok ebben a betegségben szenvedő ember volt, ezt leginkább a zalai „noha” bor okozta, ami akkor még divat volt. Manapság már nem, így a májcirrózisos beteg is kevesebb lett.

A mérsékelt alkoholfogyasztás jótékony hatásait a nyugalmazott főorvos is elismeri.



dr. Varnava Charalambos

– Ezt bizonyítja egy francia tartományban végzett felmérés is. Ott is rendkívül sok zsíros ételt esznek az emberek, akárcsak nálunk. Esznek például kacsamájat, kacsazsírt, libamájat, s mégsem volt szinte senkinek infarktusa, szívproblémája. Csodálkoztak az orvosok, hogy ez miként lehet… Aztán rájöttek, hogy a francia családoknál ebédkor az asztalon mindenkinél ott van 1 dl vörösbor. Ez pedig nagyon jót tesz az emberi szervezetnek, hiszen szabályosan kimossa a koszorúereket. A bornak így valóban jó hatása van, nem csoda, hogy Hippokratész is használta.

Azt nem tudhatjuk, hogy az ókori görög orvos miként védekezett a másnaposság ellen – ha volt erre egyáltalán szüksége –, de dr. Varnava Charalambosnak már erre is van megfelelő szakmai érvekkel alátámasztott módszere.

– A másnaposság: egy olyan állapot, ami fejfájással, szédüléssel, gyengeséggel, fáradékonysággal jár. Ez tulajdonképpen az alkohol vízhajtó hatásából adódik, emiatt az illető ki van száradva. Erre kell reagálni, ha el akarjuk kerülni a másnaposságot: le kell feküdni, és sok cukros teát inni. A kínaiak javasolták először a citromos teát, az is nagyon jó. Ezektől bizonyítottan hamarabb elmúlik a másnaposság.

Mikó-Baráth György

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.