Fejlesztések a kórházban – Még nagyobb biztonság…

facebook megosztás

Betegbiztonságot növelő fejlesztések indulnak uniós forrásból a Kanizsai Dorottya Kórházban. Az intézmény még tavaly nyert támogatást egy pályázaton, amelynek keretében megújulhat, és még hatékonyabban működhet a betegfelvételi és -azonosítási rendszer.



Az új rendszer teljesen kiválthatja a kézi dokumentumírást (Fotó: Kanizsa TV)

Semmelweis Ignác óta tudjuk: a gyógyító munka egyik alapfeltétele a sterilizálás és a kézhigiénia. A Kanizsai Dorottya Kórház dolgozói eddig is kiemelt figyelmet fordítottak erre a műtőkben és az orvosi ellátóhelyeken, a tavaly elnyert támogatásnak köszönhetően azonban most már a fekvőbeteg osztályok kórtermeiben és folyosóin is elhelyeztek egy-egy kézfertőtlenítő készüléket.

– A betegbiztonság nem pusztán abból áll, hogy megakadályozzuk a kórokozók kórházon belüli terjedését. Minimálisra kell csökkenteni annak az esélyét is, hogy a hozzátartozók behozzanak vagy kivigyenek adott esetben multirezisztens baktériumtörzseket az intézményből – hangsúlyozza dr. Brünner Szilveszter főigazgató-főorvos. – Az újonnan felszerelt kézfertőtlenítő készülékeket a betegek és a látogatók is igénybe vehetik, a használatuk pedig roppant egyszerű.



A kézfertőtlenítő készülékeket a betegek és a látogatók is igénybe vehetik

Ehhez a projektelemhez kapcsolódva,a kórház munkatársai számára kidolgoztak egy higiénikusok által ellenőrzött oktatási programot is. Ennek sikeres teljesítése egyénenként, egy mágneskártya segítségével visszakereshető és ellenőrizhető. Amennyiben valaki nem teljesíti a kritériumokat, újabb oktatáson kell részt vennie.

A pályázat részeként, az informatikai hálózat fejlesztésével lehetőség nyílt a központi fekvőbeteg-betegfelvételi rendszer kiépítésére is. A jövőben minden fekvőbeteg osztályra érkező páciens felvétele a központi betegirányításon keresztül történik,azok esetében viszont, akik a sürgősségi osztályról kerülnek be, már az SBO-n elindítják a regisztrálást.

– Terveink szerint az új rendszer teljesen kiválthatja a kézi dokumentumírást.A beteg a megérkezésekor az összes olyan dokumentációt megkapja kinyomtatva, amely az ellátásához szükséges, ilyen például a lázlap, a különféle tájékoztató dokumentumok, valamint a beleegyező nyilatkozatok. Ugyanitt rögzítjük az illető személyes adatait, az ismert allergiás előzményeit, továbbá a hozzátartozók nevét és elérhetőségét.

A rendszer fontos részét képezik majd az egységes betegazonosító karszalagok, amelyeket a betegfelvételi irodán vagy a sürgősségi osztályon vehetnek át a páciensek.



A karszalagos rendszert az egész intézményre kiterjesztik

– Eddig is voltak olyan osztályaink, így a pszichiátriai, az intenzív és a műtétes osztályok, ahol karszalagokat kaptak a betegek, de ezt hamarosan a kórház egészére kiterjesztjük – mondja dr. Brünner Szilveszter. – Ehhez a szalaghoz a beteg nevét, egy vonalkódot és egy egyedi azonosító számot rendelünk hozzá, amely hazabocsátáskor, a karszalag megsemmisítésével megszűnik. A karszalag azt a célt szolgálja, hogy elkerüljük a betegtévesztést, különösen az eszméletlen állapotban lévő vagy műtét előtt, esetleg gyógyszer hatása alatt álló személyek esetében.

A rendszer a múlt héten indult, egyelőre próbajelleggel. A tesztfázis előreláthatóan pár hétig tart, s amennyiben üzembiztosan működik, az ősz elején élesítik. A főigazgató hozzátette: az intézmény nemcsak eszközfejlesztéssel igyekszik növelni a betegbiztonság hatékonyságát. Az egészségügyi intézmény csatlakozott egy olyan központi kezdeményezéshez is, amely úgynevezett „jó gyakorlatokat” gyűjt csokorba, illetve népszerűsít. A Kanizsai Dorottya Kórház szakmai csapata sok más mellett a gyógyszerelés és a műtéti sterilitás témakörében szervezett előadásokon vett részt, hogy aztán az ott tapasztalt, már bevált eljárásokat meghonosítsa a kanizsai gyakorlatban.

Nemes Dóra

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.