A nyár szürete
A 90. ünnepi könyvhét első bemutatóján Mohai V. Lajos A nyár szürete című verseskötetét ismerhették meg az érdeklődők a kanizsai könyvtárban. A könyvpremieren a klasszikus elődök is szóba kerültek.
Nagykanizsa szerencsés város, hogy olyan írója van, mint Mohai V. Lajos
A beszélgetés előtt Péntek Imre, a Pannon Tükör egykori főszerkesztője méltatta a szerzőt. Mint fogalmazott: Nagykanizsa szerencsés város, hogy olyan írója van, mint Mohai V. Lajos. Az irodalmár itt végezte tanulmányait, a helyi költők, írók társasága néhai Pék Pálnak köszönhetően ismerkedtek meg vele. – ’82 óta vagyok kanizsai, én egy teljesen más Kanizsát, vagy egy más korszakot élek meg, mint ő. És mégis értem, mert látom a folytonosságot. Nagyon érdekes, hogy éppen a temető járás alatt jöttem rá, hogy a Harkány Laci bácsi azért volt fontos, mert a Lajos nemzedékét velünk összekötötte. Tehát én azért értem a Lajos írásait, akár a Rózsa utcát, vagy a mostani verseit, mert én érzem ezt a XX. századi igazságot bennük – mondta Kardos Ferenc, a Halis István Városi Könyvtár igazgatóhelyettese.
A Kanizsára visszatért író bemutatkozásképpen kiadójának, Balogh Endrének szavait tolmácsolta – melyek egy korábbi kötetének ajánlásában szerepeltek. – Budapest, Nagykanizsa, Prága. A színe ezüstszürke. Melankóliája saját melankólia, elmerül az emlékezetben, a saját és közös időben. Mohai Lajos úgy néz a múltba, mintha sosem pislogna, felrajzolja a természetet, a városi teret, az embereket, már-már meditációja ez - fogalmazott Mohai V. Lajos író, költő.
A szerző legújabb, most bemutatott verseskötete az ajánlást író Rugási Gyula szerint különös „őszikék”, amelyek Reviczky Gyula és Vajda János kései munkásságát idézik.