„Érdemes a szakképzést választani" – Digitális közösségi alkotóműhelyt avattak Kanizsán
Digitális közösségi alkotóműhelyt avattak a Nagykanizsai Szakképzési Centrum Zsigmondy-tagiskolájában. A műhelyben a legmodernebb gépek segítségével tucatnyi szakma munkafolyamatait ismerhetik meg a fiatalok. A szakközépiskolai lemorzsolódás csökkentését szolgáló pályázaton 350 milliós támogatást nyert el a centrum, ennek egy részéből, 18 millió forintból épült a termelési folyamatokat modellező műhely.
„Ez az alkotóműhely igazából az általános iskolásoknak szól, azért, hogy kipróbálhassák azokat az eszközöket, amelyek itt telepítésre kerültek", hangzott el az ünnepélyes átadón péntek délelőtt. A Digitális Közösségi Alkotóműhelyben a gyakorlatban próbálhatják ki a gyerekek rengeteg szakma fortélyait, a legmodernebb gépek segítségével.
A műhelyt a szakközépiskolai lemorzsolódás csökkentését szolgáló pályázaton elnyert támogatás egy részéből építették (Fotó: Gergely Szilárd)
– Úgy éreztük, hogy a modern eszközöket be kell tudni mutatni a fiataloknak, és természetesen a modern eszközöket ipari méretekben beszerezni, működtetni, azzal együtt, hogy a duális szakképzés előtérbe kerülésével a gyakorlati képzés elsősorban a cégek, vállalkozások felé terelődik el, az egy holtvágány, de egy ilyen műhelynek a létrehozása, amely kicsiben behozza ide a való világot, az a mi részünkről is teljes egyetértéssel találkozott – idézte fel az előzményeket Bene Csaba, a Nagykanizsai Szakképzési Centrum kancellárja.
Cseresnyés Péter: Érdemes a szakképzést választani (Fotó: Gergely Szilárd)
A szakképzési centrumban tanuló 1500 diák is kreatívan gyakorolhat a gépeken, de a fő cél a pályaorientáció.
– Megtalálhatják azt a szakmát, azt a szakmacsoportot, ami érdekli őket, és ha érdekli őket, akkor az a terület válhat az ő szakmájukká, és az a szakmunkás, aki motivált, aki szereti a szakmáját, aki szereti azt a területet, amit csinál, az valószínűleg jó szakmunkás lesz, örömmel végzi a munkáját, és ilyeneket keresnek, ilyen embereket keresnek a foglalkoztatók is, a motivált, jól képzett szakembert – fogalmazott Cseresnyés Péter miniszterhelyettes, országgyűlési képviselő.
A műhelyben különböző termelési folyamatokat, eszközöket ismerhetnek meg a tanulók, a pályaválasztást megkönnyítendő (Fotó: Gergely Szilárd)
A műhely jövőképet nyújthat a pályaválasztás előtt állóknak.
– Azért fontos, hogy a szülőknek is, és a gyerekeknek, fiataloknak fel tudjuk mutatni, érdemes a szakképzésbe jönniük, érdemes, hogy erre figyeljenek oda, mert ebben nagy lehetőségek vannak, olyan dolgokkal találkozhatnak, amelyek a mai kor kihívásainak és a jövő támasztotta feltételeknek felelnek meg, egyrészt, másrészt nagyszerű karrierlehetőségek is vannak nagyon sok szakmacsoportban – hangsúlyozta Kucsák László, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal elnöke.
A digitális közösségi alkotóműhely mintegy 1500 nagykanizsai fiatalnak segíthet a pályaválasztásban.