Százezreket, milliókat spórolhat a bíróság az államnak a távmeghallgatással
Tegnap 170 kilométert – no meg több 10 ezer forintot a sátoraljaújhelyi börtönnek – spórolt a bíróság, mikor 8 fogvatartott ügyében távmeghallgatáson döntött a feltételes szabadságra bocsátás ügyében. Persze, ha a büntetés-végrehajtási bíró ment volna fel apparátusával Sátoraljaújhelyre, az is hasonló költségekkel járt volna. Tehát, százezreket, milliókat, egy jó „csomó” plusz költséget és utazással töltött munkaórát takaríthat meg eztán a távmeghallgatás intézménye a Magyar Államnak.
Tegnap a Miskolci Törvényszék büntetés-végrehajtási bírája távmeghallgatás keretében döntött nyolc, a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtönben büntetését töltő elítélt feltételes szabadságra bocsátásának ügyében.
A 2018. július 1-től hatályos új büntetőeljárási törvény rendelkezései lehetővé teszik, hogy az eljárás résztvevői – szigorú technikai feltételek megléte mellett – telekommunikációs eszközzel biztosítsák jelenlétüket az eljárás során. Az új eljárási módnak köszönhetően a borsodi törvényszék mind a nyolc elítélt esetében sokkal gyorsabban és hatékonyabban tudott dönteni. Nem kellett megszervezni a bíróság és az ügyészség tagjainak Sátoraljaújhelyre utazását vagy az elítéltek Miskolcra történő előállítását, mégis, minden ugyanolyan módon történt, mintha a résztvevők azonos tárgyalóteremben lettek volna. A bíróság nem csak közvetlenül hallgatta meg az elítélteket, hanem a bíróság indokolt határozatát is közölte. Az elítéltek pedig maguk is nyilatkozhattak elfogadják-e a döntést vagy sem.
Az alkalmazott új metódus már előrevetíti egy olyan bíróság születését, ahol a klasszikus, papír alapú ítélkezési munka mellett az elektronikus ügyintézés kerül előtérbe és a XXI. századi bíróság ezáltal válik még produktívabbá és versenyképesebbé a jogkereső közönség számára – tudtam meg az Országos Bírósági Hivatal sajtóosztályától.
Papp Attila