Csak a közös cselekvés hozhat valódi változást a fecskevédelemben
A Balaton-parti Fecskevédelmi Akcióterv nem csupán a veszélybe került fecskék védelmét szolgálja: egy példátlan civil összefogás modellje is egyben, amelyre napjaink társadalmának égető szüksége van.
A fecskék évezredek óta szoros kapcsolatban élnek az emberrel, és fontos szerepet töltenek be az ökoszisztémában. Ezek a kedves, fürge madarak hatalmas mennyiségű rovart fogyasztanak el nap mint nap, így természetes módon segítenek a kártevők elleni védekezésben. Az utóbbi évtizedekben azonban számuk drasztikusan csökkent, és ha nem teszünk érte, könnyen előfordulhat, hogy néhány évtizeden belül alig találkozunk majd velük.
2025 tavaszán hivatalosan is megalakult az Együtt a Fecskékért Egyesület. Célja a hazánkban honos három fecskefaj – a füsti fecske, a molnárfecske és a partifecske – védelme, és egy olyan társadalmi szemlélet kialakítása, amely a fecskékre, mint megmentendő és nem mint üldözendő madarakra tekint.
Miért vannak bajban a fecskék?
A fecskeállomány csökkenésének több oka is van, amelyek közül az egyik legfontosabb az időjárás, ami az elmúlt években egyre szélsőségesebbé vált. A klímaváltozás miatt kiszámíthatatlanabbá váltak az időjárási viszonyok, amelyek hátrányosan befolyásolják a fecskék költését és vándorlását.
2024 fekete év volt a fecskék számára
Sokan emlékezhetnek a 2024 szeptemberében történtekre, amikor egy szokatlanul korai és tartós, erős hidegbetörés következtében több tízezer fecske pusztult el. Ez volt Magyarország történetének az egyik legsúlyosabb fecskekatasztrófája.
Még most is összeszorul minden ember szíve, akinek eszébe jut a védtelen madarak küzdelme, és a sok ártatlan élet elvesztése. A tavalyi esztendő minden érző ember szívébe fájdalmas emléket hagyott maga után.
Akkor azt tapasztaltuk, hogy hatalmas volt a szervezetlenség és fejetlenség állami szereplők és egyéb szervezetek részéről is. A mentőállomások túltelítődtek, nem volt elég ember a madarak etetésére, szállítására. Úgy láttuk, hogy az eset után minden ugyanúgy folytatódik, pedig ez bármikor megismétlődhet, ekkor viszont nem lehetünk ilyen tehetetlenek. Ez a tragédia rávilágított arra, hogy szervezett, gyorsan reagáló civil jelenlétre van szükség – vázolta fel Tóth Tamás az Együtt a Fecskékért Egyesület ügyvezetője.
sokszinuvidek.24.hu