Az erdei állatokat sem kíméli a szárazság
A többhetes kánikula és szárazság az erdei állatokat is megviselte. A kisebb életterületű állatok számára egy időszakos vízhiány fellépése komoly problémákat okozhat, akár legyengüléshez és elhulláshoz is vezethet.
A klímaváltozás egyre érzékelhetőbb hatásai közül az aszály és a vízhiány az élővilágra is komoly terhet ró, különösen a vadon élő állatokra. A hosszan tartó meleg, a csapadékhiány és a kiszáradó vízfolyások sok faj számára próbatételt jelentenek – legyen szó apró madarakról, kisemlősökről vagy nagyvadakról. A nagy testű emlősök, például a gímszarvas vagy a vaddisznó képesek nagyobb távolságokat bejárni a vízért, de ha már a nagyobb területeken is hiányzik a természetes vízforrás, ott is komoly problémák léphetnek fel.
- Akkor kezdődik a probléma, amikor ezeken a jelentős nagy területeken is már olyan mértékben hiányzik a természetes víz, amihez nem jut hozzá. Ugye szó esett arról, hogy hogyan jut hozzá a vízhez. Ugye laikusként azt gondolnánk, hogyha van felszíni víz, akkor odamegy és iszik. Nyilván az állat nemcsak így veszi fel a vizet, hanem van egy úgynevezett vegetációs víz, ami a növényeken megjelenik. Sokszor ugye egy hidegebb éjszaka után a kicsapódó páratartalom megjelenik a növényzeten és a növényzetből veszi fel a vizet. Gyakorlatilag a legtöbb állat esetében ez pontosan elég, a nagy testű emlősök kivételével - árulta el Góber Zoltán, az Erdészeti Dolgozók Vadásztársaságának vezetője.
Ezért nem ritka, hogy madarak, sünök vagy más kisemlősök megjelennek egy kerti madáritatónál vagy vízzel telt tálkánál. A gyümölcsérés időszakában a lédús termések is vonzzák az állatokat – gyakran épp a folyadékszükségletük miatt.
- A Principális-főcsatorna végigfolyik a területünkön, ami egy állandó éves vízfolyást jelent, illetve a határunkon folyik a Mura folyó, és ugye mind a folyóba, mind a központi csatornába nagyon sok levezetőcsatorna, akár Nagykanizsa városnak a belső ipari csatornái, akár az öntözésre kialakított kiscsatornák be vannak kötve. A területünkön van egy mintegy 300 hektárt meghaladó tórendszer, aminek a kivezetőcsatornái szintén a Principálisba, illetve a Murába folynak bele. Így a területünkön elég sok állandó vízfolyás van, amik még egy ilyen nagyon extrém aszályos időszakban is, mint az idei, nem száradnak ki és folyamatosan, egész évben biztosítanak vizet a vadaknak - mondta el Góber Zoltán.
Az itatás nemcsak túlélési kérdés, hanem hozzájárul az egészséges utódneveléshez is. A szakemberek szerint a vízhiány hatásainak enyhítése hosszú távon csak úgy lehetséges, ha alkalmazkodunk a megváltozott éghajlati viszonyokhoz és biztosítjuk a vadállomány számára azokat az alapvető feltételeket, amelyek a fennmaradáshoz szükségesek – köztük mindenekelőtt a vízhez való hozzáférést.
SZ.F.
(Képek: Kanizsa Médiaház)