Újabb pályázattal segíti az agrártárca az állatbetegségek megelőzését
A ragadós száj- és körömfájás vírus megjelenése nyomán új pályázati lehetőséggel segíti az Agrárminisztérium (AM) a telepek állatbetegségekkel szembeni ellenálló képességének növelését. A támogatási kérelmek benyújtására június 25-től lesz lehetősége a gazdálkodóknak - jelentette be Viski József, az AM agrár- és vidékfejlesztési támogatásokért felelős államtitkára a tárca pénteki közleménye szerint.
Az államtitkár kifejtette, hogy a ragadós száj- és körömfájás vírus magyarországi megfékezése mellett az állatbetegségek megelőzésére is kiemelt figyelmet kell fordítani.
Kiemelte, hogy a kormány célja a hatékony védekezés fenntartása mellett az állattartó gazdaságok hosszú távú biztonságos működéséhez szükséges feltételek megteremtése. Az agrártárca éppen ezért a fertőzési kockázatok által leginkább sújtott és a fejlesztésekkel leghatékonyabban védhető telepekkel rendelkező szarvasmarha-, juh- és kecsketartók számára hirdetett meg új kiírást.
A Szarvasmarha-, juh- és kecsketartó telepek járványvédelmi rendszereinek fejlesztése című pályázati felhívás célja a fertőző betegségek megelőzése, illetve a betegségek terjedésének, a behurcolás kockázatának csökkentése. A felhívással elnyerhető vissza nem térítendő támogatás segítséget nyújt a járványvédelmi beruházások megvalósításában.
Viski József elmondta, hogy a támogatást az üzemméret és árbevétel vonatkozásában a meghatározott jogosultsági feltételeknek megfelelő mezőgazdasági termelők igényelhetik. A fejlesztések kiemelt, 70 százalékos támogatási intenzitással valósíthatók meg.
Hangsúlyozta azt is, hogy a gazdák érdekeit szem előtt tartva a támogatás már a felhívás meghirdetése előtt, de legkorábban a 2025. január 1-től megvalósított eszköz- és gépbeszerzéshez is igényelhető lesz.
A kiírással kapcsolatos információk a kap.gov.hu weboldalon érhetők el, ahol a Közös Agárpolitika Stratégiai Terve keretében megvalósuló, 2027-ig tartó támogatási ciklussal kapcsolatos tudnivalók is megtalálhatók - olvasható az AM közleményében.
MTI