Különleges vendégek: Sigmund Romberg és a Gutmann család öröksége erősítheti a belistyei kapcsolatot

facebook megosztás

Belistye küldöttsége, valamint Willaim Everett amerikai professzor és felesége érkezett csütörtök délelőtt Nagykanizsára. A látogatás célja a két város közti kapcsolat erősítése volt, a kanizsai származású Sigmund Romberg és a horvát települést alapító Gutmann család örökségén keresztül.

A találkozó egyik fővédnöke Halász Gyula, a Sigmund Romberg Emlékbizottság elnöke volt, aki 1999 óta foglalkozik a zeneszerző életével és munkásságával. 2023-ban már erősödni látszott a két település kapcsolata, amikor a belistyei küldöttség is részt vett a zeneiskola előtti Sigmund Romberg emléktábla avatásán. Azóta több kanizsai küldöttség is ellátogatott már a horvát városba. A csütörtöki találkozón mellettük egy, a kanizsai születésű zeneszerző munkásságát kutató, amerikai házaspár is jelen volt.

- Belistyén mind a Gutmann családot, mind a Rosenberg családot nagy becsben tartják, nagyon szép emlékek vannak róluk a múzeumban és a Gutmann palota is gyönyörűen fel van újítva. William Everett úrról pedig annyit tudnék elmondani, hogy egy professzor, zenetörténész és a Yale Egyetemnél jelent meg egy könyve, egy 365 oldalas kiadvány, amiben kis része van Nagykanizsának, de minden esetre Romberg életművét feltárja - tudtuk meg Halász Gyulától. 

William Everett már egészen kiskorában megismerkedett a nagykanizsai születésű zeneszerzővel, doktori disszertációját is az ő munkásságáról írta. Elmondta, hatalmas élmény, hogy feleségével ellátogathattak a művész szülővárosába.

találkozó

- Igazából még kisfiú koromban ismerkedtem meg Romberggel, talán 7-8 éves koromban, de az is lehet, hogy korábban. Édesanyámnak voltak felvételei Romberg műveiből, például az Új Holdból, és emlékszem, hogy ezeket hallgattam gyerekként. Aztán játszottam brácsán is, illetve az iskolán keresztül, a vezénylés, a zenetörténet tanulásával mindig valahogy visszatértem hozzá. Emellett egy barátom is nagyon szerette a zenéjét, így ő is segített abban, hogy újra felelevenítsem a Romberg zenéje és öröksége iránti érdeklődésemet – árulta el William Everett egyetemi professzor. 

A belistyei küldöttség számára hasonlóan nagy öröm volt a találkozás, hiszen a szoros történelmi kapcsolat mindkét város számára rengeteg értékkel bír, amit igyekeznek minél inkább megőrizni és továbbadni a következő generációknak.

- Belistye és Nagykanizsa története hosszú évekre nyúlik vissza, de azt gondolom, hogy most jött el az idő arra, hogy megerősítsük ezt a kapcsolatot. Nem csak a Gutmann család, akik Belistye város alapítói, hanem a Rosenberg család, Ádám és Klára, illetve a fiuk, Sigmund Romberg is kapcsolatot képez a két város között. Azért vagyunk itt, hogy erősítsük ezt a kapcsolatot, hogy tanuljunk a nagykanizsai szakértőktől, és hogy mi is megosszuk a saját tudásunkat és információinkat – mondta el Antonija Andrasek Baric, a Beliscei Hivatal Szociális Osztálya igazgatója. 

A találkozó létrejöttéhez Nagykanizsa város önkormányzata is hozzájárult. Ahogy Horváth Jácint polgármester kiemelte, kevés településsel van ilyen jellegű kapcsolata Kanizsának, így ezt mindenképpen nagy becsben szeretnék tartani.

- Nagykanizsa számára nagyon-nagyon fontosak azok a hagyományok, amiket a zsidó polgártársaink teremtettek nekünk tulajdonképpen az 1800-as évek végén, 1900-as évek elején. Ennek egy jelentős emléke a Sigmund Romberg és a Gutmann családhoz kötődő hagyomány, ami összeköt minket Belistyével. Ez egy nagyon fontos dolog, hiszen Belistye történetében nagyon fontos szerepet játszik a Gutmann család és ők Nagykanizsáról indultak. Történelmi összeköttetéseink vannak ezzel a várossal - fogalmazott Horváth Jácint.

A polgármesteri köszöntés után egy egész napos városnézés várta a vendégeket, ahol, egyebek mellett, a Thúry György Múzeumot és a zsinagógát is megtekinthették.

SZ.F.

(Képek: Kanizsa Médiaház)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.