Folyékony víz jelenlétét mutathatták ki a kutatók a Marson: ez sok dolgot megváltoztathat

facebook megosztás

Új kutatási eredmények szerint a Mars felszíne alatt hatalmas mennyiségű folyékony víz rejtőzhet. Az eredmények magyarázatot adhatnak arra, a régóta fennálló rejtélyre, hogy hová tűnhetett az évmilliárdokkal ezelőtt a bolygó felszínét borító vízkészlet - számolt be a ScienceAlert.

A NASA InSight küldetésének szeizmikus adatait elemezve tudósok bizonyítékot találtak arra, hogy a Mars felszíne alatt 5,4-8 kilométer mélységben egy olyan réteg húzódik, ahol a szeizmikus hullámok lelassulnak.

Ez a jelenség folyékony víz jelenlétére utalhat.

A Mars egykor egyáltalán nem az a kietlen sivatag volt, mint ma; évmilliárdokkal ezelőtt, folyók és tavak borították a felszínét. Ahogy a bolygó mágneses mezeje gyengült és légköre elvékonyodott, a felszíni víz nagy része eltűnt – egy része a világűrbe szökött, egy másik része pedig a sarki jégsapkákban fagyott meg vagy ásványokban esett csapdába.

De a párolgás, a fagyás és a kőzetek nem képesek teljesen megmagyarázni az összes vizet, amely a távoli múltban a Marsot boríthatta.

A kutatók számításai szerint azonban a "hiányzó" vízmennyiség elegendő lenne ahhoz, hogy a bolygót legalább 700-900 méter mély óceán borítsa. Az egyik hipotézis szerint ez

a víz a kéregbe szivárgott, ahol a mélyebb rétegekben a melegebb hőmérséklet folyékony állapotban tarthatta.

A kutatók meteoritbecsapódások és rengések miatti szeizmikus hullámokat elemezve fedezték fel az anomáliát. Az adatok alapján a Mars kérgében egy "alacsony sebességű réteg" található, amely valószínűleg erősen porózus, vízzel telített kőzet – hasonlóan a földi víztartó rétegekhez.

A tudósok számításai szerint ez a "víztartó réteg" elegendő vizet tartalmazhat ahhoz, hogy a bolygót 520-780 méter mély globális óceán borítsa – ez többszöröse az Antarktisz jégtakarójában tárolt vízmennyiségnek.

A felfedezés jelentősége túlmutat a tudományos érdekességen. A folyékony víz elengedhetetlen az általunk ismert élet számára, így a kutatók szerint az a kérdés is felmerül, hogy vajon az ősi marsi ökoszisztémák maradványai fennmaradhattak-e ezekben a vízkészletekben? Emellett a vízkészlet a jövőbeli emberi felfedezők számára is létfontosságú erőforrás lehet.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy az adatok csak a Mars egy szeletét fedik le, és új küldetésekre van szükség a potenciális vízrétegek teljeskörű feltérképezéséhez a bolygó többi részén. A jövőben marsjárók vagy fúróberendezések egy napon talán képesek lesznek mintát venni ezekből a víztározókból, elemezve kémiai összetételüket és esetleges életnyomokat keresve bennük.

portfolio.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.