Segítség a digitális világban való eligazodáshoz
Rendszeresen kérnek segítséget az internet és a digitális eszközök használatával kapcsolatban a Halis István Városi Könyvtárban. Főként az idősebb korosztály tagjai keresik fel az intézményt ilyen célból, legyen szó hivatali ügyintézésről, az Ügyfélkapu+-ról vagy éppen a Gondosóra programról.
A 2010-es évek elejéig megszokott volt, hogy a városi, illetve falusi könyvtárak szolgáltak közösségi színtérként. Abban az időben nem volt ilyen egyszerű az internethozzáférés, ezért a legtöbben ezekben az intézményekben tudták csak igénybe venni ezt a szolgáltatást, legyen szó valamilyen hivatalos ügyintézésről vagy éppen számítógépes játékok eléréséről. Azóta nagyot változott a világ és egyre ritkább, hogy ilyen célból látogassunk el egy bibliotékába.
- Nyilván itt a technikai fejlődés, ami egy hatalmas lökést adott ennek. Tehát az, hogy előkapom a telefonomat, és zenét, videót játszok le, tehát csak egy Wi-Fi-csatlakozásra van szükségem, ez egy technikai robbanás volt. És hát a könyvtári szolgáltatás terében is, tehát említettem, hogy 10-15 éve még 20 asztali gépet kellett szolgáltatásban tartani, most már 4-5 géppel simán el tudjuk látni ezt a szolgáltatást. Ennek ellenére fontos, hogy fennmaradjon, hiszen mindig vannak a társadalomnak olyan szegényebb rétegei, akik rászorulnak arra, hogy mondjuk egy asztali géphez le tudjanak ülni, egy szövegszerkesztőt tudjanak igénybe venni - tudtuk meg Benke Dánieltől, a Halis István Városi Könyvtár igazgatójától.
A könyvtár munkatársai elmondták, meglepően sokan fordulnak hozzájuk segítségért, legyen szó digitálistárhely- vagy közösségimédia-használatról, de volt olyan, aki önéletrajzírásban kért útmutatást. Ez legfőképp az idősebb korosztályra jellemző, akik nehezen tudnak lépést tartani az egyre rohamosabb technikai fejlődéssel.
- Mindennapi dolgok az ügyintézés, tényleg ahogy a hivatali ügyes-bajos dolgait érinti az embereknek egyre inkább az internethez, a számítástechnikához köthető, és aki ezzel nehezebben tud lépést tartani, azok nagyon erősen rászorulnak arra, hogy megmutassuk nekik, hogyan működnek ezek a dolgok. Nem ritkán előfordul, hogy okmányirodából vagy hivatalos ügyintéző helyekről irányítanak át embereket hozzánk, mondván nekünk jobban van lehetőségünk arra, hogy közösen átnézzük velük – árulta el Musztács Krisztián tájékoztató könyvtáros.
A városi könyvtár idén is csatlakozott az Internet Fiesta programsorozathoz, aminek köszönhetően az internet veszélyeiről és az online csalásokról halhattak előadást az idősek. Benke Dániel hozzátette, a jövőben is igyekeznek hasonló rendezvényekkel szolgálni. A témáról bővebb összeállítást is láthatnak a Nagykanizsa ma egyik következő adásában.
SZ.F.
(Kép: Kanizsa Médiaház)