120 éves borotválkozó tükröt állítottak ki a múzeumban
Egy 1903-ból származó borotválkozó tükör lett a hónap műtárgya áprilisban a Thúry György Múzeumban. A Pölöskefőről származó relikviát Kerecsényi Edit gyűjtötte az intézménynek a huszadik század közepén.
A talpas borotválkozó tükrök használata polgári hatásra kezdett elterjedni a zalai parasztság körében a 19-20. század fordulóján. A kiállított darab, amelyet Tóth János készített egy szentségtartó alakját formázza, több vallási motívumot is megörökítő faragással. A tárgy felső része a Habsburg birodalmi sast mutatja. Az alkotóról annyit lehet tudni, hogy a tükröt önmagának faragta és valószínűleg a pölöskei kastélyban dolgozott. A csaknem 120 éves tükör már nem teljes állapotban került a múzeumba, az alsó csüngője már hiányzott.
- A borotválkozó tükrök nem annyira terjedtek el az egész országban. A 19. században kezdték el faragni ügyes pásztoremberek, fafaragók, ekkor elterjedt, de leginkább a Dunántúlon. Itt egy fában bővelkedő terület vagyunk, így Zalában is nagyon szép borotválkozó tükrök készültek a 19. század második felében. Később már nem annyira, mert lehetett a boltban tükröket venni. A múzeum raktárában is van még borotválkozó tükör, régebbi, spanyolozott változatok is – árulta el Gyanó Szilvia, a Thúry György Múzeum néprajzos-fő muzeológusa.
K.T.
(Kép: Kanizsa Médiaház)