Ne kattintsunk rá azonnal – Az online csalásokra figyelmeztet a rendőrség
Hamis linkekkel, fizetős alkalmazásokkal és nyereményjátékokkal próbálnak pénzt kicsalni a bűnözők az interneten, amivel a felhívások ellenére is nagyon sok embert tudnak megkárosítani. Ennek kapcsán Bali Miklós rendőr őrnagy leszögezte, a legfontosabb, hogyha valaki csalás áldozata lesz, minél hamarabb jelezze a hatóság felé.
Kiberbűnözésnek az online térben elkövetett csalásokat nevezzük, amikor az internetes felületeket használják arra, hogy a kiszemeltektől pénzt szerezzenek – mondta el Bali Miklós. A leggyakoribb esetek közé a hamis nyereményjátékok és linkek, valamint a banki csalások tartoznak. A rendőr őrnagy kiemelte, mindig vannak újabb módszerek, de a régi trükkök is gyakran visszatérnek.
– Például most is volt ez a nyereményjátékos történet, ami kicsit régebben fordult elő, de most ismét volt egy ilyen, hogy nyertek, küld egy linket, hogy a nyereményét szeretnék elküldeni. Innét kezdve meg már ment minden magától, eljutottak a sértett bankszámlájáig. De olyan is van egyébként, hogy még letöltetnek a linkeken keresztül, illetve a linkeken kívül különböző fizetős alkalmazásokat és így jutnak a számlához – tudtuk meg Bali Miklóstól, a Nagykanizsai Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályának rendőr őrnagyától.
Megelőzés szempontjából a legfontosabb Bali Miklós szerint, ha a kiszemelt áldozat nem kattint rá azonnal egy üzenetben kapott linkre és nem adja meg az adatait anélkül, hogy átgondolná, valóban hivatalos úton érkezett-e a megkeresés. Mint mondta, a csomagküldős csalásoknak is rendszeresen bedőlnek az emberek.
– Én úgy gondolom, hogy először a józan eszünket vegyük igénybe és nem ártana tájékozódni. Rengeteg ilyen van a médiában már, mi is, az ORFK is, a rendőri szervek, de nem csak a rendőri szervek egyébként, most már a bankok is nyomják ezt ezerrel. Tájékoztatják az ügyfeleket, közösségi médiumokban, sima médiumokban, nyomtatott, írott sajtó, mindenféle formában és még mindig van olyan, aki ezeknek fölül – árulta el Bali Miklós.
Az elkövetők megtalálására és a kicsalt összeg visszatartására akkor van a legnagyobb esély, ha az áldozat azonnal jelzi a bűncselekményt a bank és a rendőrség felé. Bali Miklós hozzátette, az online térben nincs arc és ujjlenyomat, ami nehezíti a felderítést, de a sértett együttműködése nagy segítséget jelent a hatóság számára.
T.CS.
(Kép: Kanizsa Médiaház)