„Halott állatokon kellett átgázolnunk” – Szakértők a szaporításról és a követkeményekről
Csaknem ezer állatot, köztük kutyákat, macskákat és haszonállatokat mentettek az elmúlt időszakban a Dunántúlon a Szurkolók az Állatokért Alapítvány tagjai. A zalakomári illegális szaporító telep felszámolásával Híradónk is foglalkozott decemberben, ott több tucat kutyát kellett kiemelni, embertelen körülmények közül. A stábunk által megkérdezett állatvédő szerint, a környéken sok esetben külföldi állampolgárok működtetik a hasonló telepeket.
Eltiltottak embereket az állattartástól 8 évre és 60-80 milliós bírságok lettek kiadva – sorolta a hatóság által az elmúlt időszakban kiszabott büntetéseket Kapin Ricsi. A Szurkolók az Állatokért Alapítvány vezetője szerint napjainkban már Magyarországon is egyre szigorúbb büntetésekre számíthatnak az állatkínzók, de az illegális szaporítás továbbra is problémát jelent. Az állatvédő a nemrégiben felszámolt szaporító telepeken tapasztalható körülményekről is beszélt. Ennek kapcsán elmondta, a környéken sok esetben külföldi állampolgárok állnak a háttérben, ami szerinte ez a határ közelségével és a nyugati országok szigorúbb szabályozásával magyarázható.
– Borzasztó körülmények vannak ott. Például Csöngén volt az az eset, ami sem Európában, sem Magyarországon még nem volt szerintem, hogy halott állatokon kellett átgázolnunk, hogy meg tudjuk menteni a bent lévő állatokat. Ezeken a szaporító telepeken nincsen semmilyen állatorvosi ellátás. Ezek az állatok nincsenek beoltva, nincsenek bechippelve. Olyan körülmények között élnek ezek az állatok, hogy a saját ürülékükben kell élni, nagyon pici helyeken kell nekik élni, nap mint nap. Ők nem házi kedvencek. Ők azért vannak ott, hogy szaporodjanak. Ott őket összerakják és nekik ennyi az élet, hogy szüljenek, szüljenek, szüljenek – mondta el Kapin Ricsi, a Szurkolók az Állatokért Alapítvány vezetője.
2021-től Magyarországon az ebtenyésztés és más kedvtelésből tartott állatok tenyésztése egy nyilvántartási kötelezettséggel járó tevékenység – szögezte le Boa László. Az állatorvos kiemelte, még egy nyilvántartott tenyésztő sem jelent garanciát, hiszen sokan megélhetési céllal végzik ezt a tevékenységet. A szakember rámutatott, sok tényezőt kell figyelembe venniük a leendő tulajdonosoknak, mielőtt állatot vásárolnak.
– A különböző szűrővizsgálatok, a különböző örökletes betegségeknek a kiszűrése, a kölyök, a szuka, a kan kutya egészségi állapota, a fedeztetés, tehát tenyésztési szempontok, a szülőpárok megválogatása. Ezek viszont nagyon szigorú súlyos szakmai kérdések annak érdekében, hogy a kedvező és jó tulajdonságokat vigyük tovább az utódokban is vagy a tenyésztési célnak megfelelően történjenek azok a tevékenységek a háttérben. Ez egy garancia a vásárló számára – árulta el Boa László magánállatorovos.
Kapin Ricsi hozzátette, az utóbbi időben hatalmas összefogást tapasztal a magyar állatvédelem terén, az egyre szigorúbb büntetések pedig elrettentő példaként szolgálhatnak.
T.CS.
(Képek: Kanizsa Médiaház)