Energiaügyi Minisztérium: rekordközelben termeltek hétfőn az ipari naperőművek
Az ipari naperőművek mért termelése a hétfői legerősebb negyedórában 3321 megawatt volt, ezzel 2025 februárja már most a valaha volt második legmagasabb havi értéket hozta. A hétfői mutatót egyedül 2024 augusztusa múlja felül a rekordtartó 3347 megawattos negyedórával - tudatta az Energiaügyi Minisztérium (EM) kedden a Facebook-oldalán.
A tájékoztatás szerint a napenergia kapacitások lendületes bővülése gyors ütemben adja át a múltnak a korábbi termelési csúcsokat. Tavaly február 19-én dőlt meg először az ipari erőművek örökrekordja. Mivel jelenleg több mint 4200 megawattnyi üzemel belőlük, az idei első csúcsérték sem várathat magára sokáig.
Más szempontból azonban már a hétfői nap is hozott korábban sosem látott újdonságot: hétfőn mutatott ki legelőször 4000 megawattot meghaladó mértékű napelemes termelést a MAVIR. Az átviteli rendszerirányító idén januártól közöl részben becslésen alapuló számsorokat a kisebb napelemes rendszerek teljesítményéről is.
A 4000 feletti nettó elszámolási mérési adat nem szorítkozik kizárólag az ipari létesítményekre, a háztartási méretű és a saját célra termelő erőművek által a hálózatba táplált mennyiségeket is tartalmazza. Az így összesített mutató 2025. február 17-én négy negyedórában is 4000 megawatt felett alakult, 4016 megawatton tetőzött - írták.
A teljes napelemes áramtermelés a kalkulált adat szerint hétfőn 11 órakor 5 450 megawatt közelébe futott fel, a háztartási erőművek több mint 1400 és a saját célra termelők közel 700 megawattjának nagyobbik hányadát helyben felhasználták vagy eltárolták. Itt bőven van még tere az előrelépésnek az EM szerint, hiszen a több mint 300 ezer hazai naperőmű beépített teljesítménye együttesen 7757 megawattot tesz ki.
Kiemelték: a jövő a zöldenergiáé, Magyarország a termelésében és a tárolásában is élenjáró szerepre tör. A hazai adottságok alapján a napenergia hasznosításában tudtunk a leggyorsabban előrehaladni.
Az Energiaügyi Minisztérium célzottan ösztönzi más megújulók, elsősorban a földhő és a biogáz fokozott felhasználását. Az időjárásfüggő áramtermelés rendszerbe illesztését nagyban megkönnyíti a tavaly már megduplázott, akár már jövőre a tízszeresére növekvő energiatárolói kapacitás - ismertette a tárca a közleményben.
MTI