Rendhagyó a hónap műtárgya a múzeumban, Cser György révén érkeztek a különlegességek
Kortárs esküvői ajándékok lettek a hónap műtárgyai a Thúry György Múzeumból. A gyűjteményt Cser György ajánlotta fel az intézménynek.
A 20. század első feléig a farsangi időszakban tartották általában a lakodalmakat a zalai falvakban, emiatt is esett a választás az esküvői kellékek bemutatására. A kisebb tárlat érdekessége, hogy a megszokottól eltérően ezúttal nem több évtizedes vagy akár százéves relikviát állította ki, hanem olyan tárgyakat, amelyek modernek. Az esküvői szokások egyre inkább átalakultak az évtizedek során, néhány elem azonban napjainkban is megtalálható az ünnepségeken.
- A hagyományos régi esküvők kimentek a divatból, de azért most is valaki beemel régi elemeket, például népviselet a menyecsketánchoz vagy gyöngyösneccet készíttetnek menyecsketánchoz. De például a cukorperecet napjainkig is elkészíttetik és most már a cukrászüzemek is vagy kézműves cukrászok is ráálltak arra, hogy lakodalomra kell Zalában a cukorperec. Változnak a hagyományok - árulta el Gyanó Szilvia, a Thúry György Múzeum néprajzos-fő muzeológusa.
Cser György évtizedek óta dolgozik vőfélyként, ezalatt számos kis emléktárgyat kapott a különböző lagzikon. A most bemutatott gyűjteményben találhatóak gyertyák, szalvéták, asztali ültetőkártyák is, amelyeket a tulajdonos örömmel ajánlott fel a múzeumnak.
- Mindig mívesebb lett az ajándék, illetve akinek engedte a pénztárcája, úgy szépítkeztek és úgy hoztak be jobbnál jobb ötleteket. Aztán erre a cégek is ráálltak, dekoratőrök, boltok, gyertyaöntők például. A pálinkásüvegtől elkezdve, a kihímzett zsebkendőig, minden megtalálható volt ezalatt - tudtuk meg Cser György vőfélytől.
A gyűjtemény január végéig látható a Thúry György Múzeumban. A hónap műtárgyáról bővebb összeállítással jelentkezünk egy későbbi magazinműsorunkban.
K.T.
(Képek: Kanizsa Médiaház)