Nem kelt pánikot, mégis komolyan kell vennünk

facebook megosztás

Nagykanizsát és környékét sem kerülte el az influenzajárvány, nálunk is egyre magasabb a felső légúti megbetegedések száma.

Gyakorlatilag november közepétől kezdődött a járvány, ahol egyszerre van jelen az influenza, illetve a Covid. Utóbbi betegség legújabb mutációjának tünetei nagyon hasonlítanak az influenzához, így a páciensek sokszor tanácstalanok a saját állapotukkal kapcsolatban. A szakember hangsúlyozta, ha öt napon keresztül magas lázat tapasztalunk, mindenképp forduljunk háziorvoshoz, hiszen ekkor már antibiotikum-kúrára is szükség lehet. – Egy pár napos magas láz, nagyon levertek az emberek, ízületi és izomfájdalmak, kimondottan gyengének érzik magukat. Érdekes módon néha megelőzi egy láz kísérte ilyen gyomor- és bélrendszeri tünet, tehát hányással, hasmenéssel kezdődik, és akkor utána ezek a légúti tünetek átveszik a szerepet. Sokan vannak nagyon, rengeteg a beteg, azért kevesebb, mint korábban, de most is van egy-két komoly tüdőgyulladásként, ami aztán szövődményként kialakul – árulta el Mihalecz Károly háziorvos.

A betegek egy része szúró mellkasi és hátfájdalmat tapasztal, ez azonban nem minden esetben a tüdőgyulladás tünete. A megelőzés is nagyon fontos, idetartozik a C- és D-vitamin szedése, a rendszeres kézfertőtlenítés, közösségben a maszkhasználat, valamint a védőoltások beadatása. Ahogy Mihalecz Károly elmondta, ez a legjobb védekezés, hiszen az embernek a saját immunrendszere védekezik. Ezzel kapcsolatban sok a félreértés, a betegek rendszeresen panaszkodnak, hogy az oltás ellenére mégis elkapták a betegséget. – Sajnos ezt valahogy nem sikerült átadnunk a betegeknek, ez biztos a mi hibánk is, hogy a védőoltást nem azért adjuk, hogy valaki ne legyen beteg, hanem azért adjuk, hogy ne legyenek súlyos szövődményeik. Magyarán a Covid-oltást is azért adtuk, hogy lehetőleg ne kerüljenek kórházba és ne haljanak bele a betegségbe. A köztudatban kevésbé van bent, de az influenza is tud vérzéses tüdőgyulladást okozni és az oltást azért adjuk, hogy ez ne alakuljon ki a betegeknél – mondta a háziorvos. Hozzátette, sokkal tudatosabbnak kéne lennünk azzal kapcsolatban, hogy járványidőszakban, amennyire csak lehet, kerüljük a közösségi, nagy tömegeket vonzó rendezvényeket. Ugyan az influenza nem okoz akkora pánikot, mint anno a koronavírus-járvány, mégis komolyan kell vennünk, hiszen egy idős emberre vagy például egy csecsemőre ez is ugyanakkora veszélyt jelent. A háziorvos szerint, ugyan ez függ az időjárástól, de előreláthatólag február végéig még kitart a tömeges megbetegedés. Az elmúlt hetek változékony, szélsőséges időjárása sem segít, hiszen ennek hatásai még jobban megviselik az emberi szervezetet. A nemrég érkezett lehűlés azonban pozitív, a hidegben ugyanis nehezebben terjed a járvány.

SZABÓ Fanni

(Megjelent a Kanizsa Újság 2025. január 22-ei számában.)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.