Horváth Jácint: Az összefogás erőt ad!
Több mint 42 ezren látták már Nagykanizsa polgármesterének újévi köszöntőjét a Facebookon. Az esztendőnyitó beszédet mostani számunkban írásban is közreadjuk. Ugyanakkor Kanizsa tartja magát azon jó szokásához, ami az elmúlt ciklusra a végletekig jellemző volt, hogy ritkán van olyan időszak, amikor társadalmi, gazdasági, politikai értelemben ne történne valami. Úgy tűnik, 2025 sem lesz kivétel, így egy újabb interjúval aktualizáltuk a városvezető január elsejei gondolatait.
„2025 év kettős érzésekkel indult városunk életében. Az új év valami újnak a kezdetét jelenti, okot és lehetőséget jelent elkezdeni új dolgokat vagy másként hozzáállni a szokásoshoz. Ha nem félünk változtatni, ha elég bátrak vagyunk másként megközelíteni az előttünk álló kihívásokat, akkor az új év egy kiváló lehetőség is egyben. De az új év segít abban is, hogy egy pillanatra megálljunk, visszatekintésünk az elmúlt év legfontosabb történéseire, meghatározó momentumaira. Segít abban, hogy elgondolkodjunk azon, hogy valamit másként tennénk-e így, visszatekintve. Ugyanakkor nehezen tudok elmenni amellett, hogy az elmúlt hetekben példátlan politikai támadás érte egyik ikonikus városi cégünket, ami rányomja a bélyegét Nagykanizsa újévi hangulatára.”
A Netta-ügyről a 3. oldalon bővebben is írunk, ugyanakkor e témában felfrissítettük az újévi sorokat. Hiszen, miként Horváth Jácint fogalmazott, az összefogás és kiállás ünnepe volt a szemétszállítási jog visszaszerzése, ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy a céget ért kiszorítási támadás milyen évet vetít elő politikai és gazdasági aspektusból. – Úgy gondolom, a Cseresnyés Péterrel történő közös munka egy ügy mellé szerveződött, de örülnék neki, ha a stratégiánkban a mostani együttműködésnek az eredményeit folytatni tudnánk. De vannak kétségeim e felől. A közös egyeztetésnél a legtöbb kérdésben egyetértettünk. Ő mindig elmondta, ha korábban szólunk, mi mindig elmondtuk, hogy nem tudtunk korábban, hiszen nem volt ismert, hogy mire készül Kaposvár. Nyilván most már tudjuk, ez egy felépített támadás volt. Gazdasági szempontból igaz, hogy a korábbinál rosszabb feltételekkel szerződünk, de legalább megvan az egyezség, s az üzleti terv során a cég figyelembe tudja venni ezeket az új kondíciókat – szögezte le Horváth Jácint.
Így folytatódott az eredeti köszöntő: „De mindezek előtt engedjék meg, hogy köszönetet mondjak. Köszönetet mondjak azoknak, akik nap mint nap tesznek azért, hogy Nagykanizsa egy élhető, biztonságos, rendezett város legyen. Akik akár a legkisebb dolgot is megtették azért, hogy városunk jobb hely legyen. Köszönöm a városban tevékenykedő közösségeknek, hogy programokat szerveztek, segítették sorstársaikat, építették kapcsolataikat, tartalmassá tették a hétköznapokat. A tavalyi évben egyre inkább kezdett visszatérni a pandémia előtti élet, rendezvényeinken egyre többen vettek részt a programjainkon, találkoztak, beszélgettek különböző események alkalmával. A lehetőségeinkhez mérten, mi is tettük a dolgunkat. Biztosítottuk a mindennapi működés feltételeit, előkészítettük és megvalósítottunk fejlesztéseket és jó néhány konkrét, már építési fázis elé érkezett az elmúlt hetekben. Figyelmet fordítottunk a biztonságos közlekedés feltételének javítására, a kórház körüli parkolási problémák orvoslására, pályáztunk egyes nagy forgalmú útjaink felújítására. De elkezdtük előkészíteni intézményeink további modernizálását, városunk leromlott részeinek megújítását. Azon túl, hogy folytatjuk ezen fejlesztéseket, következő évek legnagyobb kihívása azonban mégiscsak az, hogy meg tudjuk-e alapozni, városunk hosszú távú fejlődését. Ehhez 2025 meghatározó mérföldkő lehet. Hosszú távú fejlődésünk alapja az erős gazdaság. Mindent meg kell tennünk azért, hogy Nagykanizsa gazdasága bővüljön és erősödjön. Nagyon fontosak az itt működő vállalkozások, amelyekre hosszú távon lehet alapozni, és javaslataik, üzleti kapcsolataik nélkülözhetetlenek számunkra. De folyamatosan a szemünk előtt kell legyen még egy fontos cél: vonzó befektetési célponttá kell válni.”
Itt álltunk meg ismét, hiszen évtizedek óta a kanizsaiak egyik legfőbb kérése, panasza, hogy „miért nincsenek új munkahelyek”. De hozhat-e ebben előrelépést 2025? Szintén érdekes lehet, hogy mi lett az eredménye annak a kínai csoporttal folytatott tárgyalásnak, amit még 2023 augusztusában folytatott le Balogh László. – Vannak külső körülmények, amin nem tudunk változtatni, ilyen az ország gazdasági helyzete. Azon is viszonylag keveset tudunk változtatni, hogy a befektetési ügynökség milyen beruházásokat hoz ide, de az első lépéseket megtettük itt is. A mi feladatunk az, hogy a legtöbbet tegyük hozzá önkormányzati oldalról. Beruházásösztönzéssel, az új befektetők segítésével. A harmadik lehetőség pedig a meglévő adottságaink promotálása. A kínai érdeklődésről nem tudok semmit, a megbeszélésnek nem készült írásos beszámolója vagy ha készült, nem adták át – hangsúlyozta a polgármester.
Horváth Jácint január elsején megosztott gondolatai így zárultak: „Emellett figyelni kell közösségeinkre, hiszen ők alkotják városunk társadalmi szövetét. Az idei évben több jubileum is emlékeztet minket értékeinkre, emlékeinkre. Hadd emeljem ki ebből, a mindannyiunk számára különös jelentőséggel bíró, Csónakázó-tó 50 éves évfordulóját, május elsején. De látnunk kell azt is, hogy az önkormányzatok, különösen a városok, az utóbbi idők legnehezebb éve elé néznek pénzügyi szempontból. Tovább nőnek az elvonások, a támogatások érdemben nem emelkednek, így valójában, reálértéken kevesebb pénzből kell a megemelkedett béreket és költségeket finanszírozni. De hiszek abban, hogy városunk tenni akaró polgáraival, számos összefogással, a közösségeink erejével előbbre jutunk. Mi ehhez szeretnénk hozzátenni a lehető legtöbbet, s tudjuk, hogy önök is így tesznek. Közösen építve városunk előre fog lépni, mert Nagykanizsa a fejlődés útjára kell lépjen. Ennek alapjait 2025-ben le kell raknunk. Ezúton kívánok minden nagykanizsai lakosnak sikerekben, szerencsében gazdag új esztendőt, de mindenekelőtt, jó egészséget. Boldog új évet, Nagykanizsa!”
A boldog új évhez nagyban hozzájárulhatna a megfelelő állami támogatás. A városokat érintő elvonások közül a legújabb tervezet az iparűzési adó többletét érintheti, bár erről a hivatalos formula még nem olvasható. – Ez már tény. A költségvetési törvényben már megteremtették az elvonási részét, s a másik oldalát is elkészítették. A Nagykanizsai Járásban 250 millió forintra lehet majd pályázni, úgy, hogy ennek az összegnek a jelentős részét a kanizsai elvonás teszi ki, de hogy milyen feltételek mellett, az még nem kidolgozott. Az elv szerint olyan célokat lehet majd megjelölni, ami nem csak egy, hanem több környékbeli település fejlődését is szolgálja. Nálunk ilyen lehet például a középiskolai étkeztetés vagy a közösségi közlekedés. Utóbbi évente 300-400 millió forintba kerül a városnak.
MIKÓ-BARÁTH György
(Megjelent a Kanizsa Újság 2025. január 8-ai számában.)