Felejtse el az elavult BMI-t: itt van helyette a BRI
A szakemberek szerint a BMI számítása elavult - helyette a következőt érdemes használni.
A testtömegindex (BMI) napjainkban az egyik leggyakrabban használt mérőszám az emberek testsúlyának és egészségi kockázatainak felmérésére, ám számos korlátja van. Nem veszi figyelembe például az izomtömeg arányát és a zsírszövet eloszlását, ezért gyakran pontatlanul kategorizálja az embereket.
Az új mérőszám, a test kerekségi index (BRI), a derék- és csípőméretek alapján határozza meg, hogy az illető középső, centrális része mennyire kerek a magasságához képest, így pontosabban jelezheti a túlsúllyal kapcsolatos egészségi kockázatokat - írja a verywellhealth.com.
Kutatások ugyanis kimutatták, hogy a test összetétele – beleértve a zsírok, izmok, csontok és egyéb szövetek arányát – fontosabb az egészség szempontjából, mint a teljes testsúly. A derék körüli zsír különösen összefügg a szívbetegségekkel, a 2-es típusú cukorbetegséggel és bizonyos rákos megbetegedésekkel, így fontos erre nagyobb figyelmet fordítani.
A BMI korlátai
A BMI-t körülbelül 200 évvel ezelőtt vezették be, majd az 1970-es években népességi vizsgálatok és az egészségügyi ellátás egyik elsődleges mutatójává vált.
Az utóbbi években azonban számos egészségügyi szervezet figyelmeztetett a BMI korlátaira. 2023-ban az Amerikai Orvosi Szövetség (AMA) hangsúlyozta, hogy a BMI torzít (Mivel sok mindent nem vesz figyelembe), ezért nem alkalmazható egyedüli mutatóként az orvostudományban.
Új Irányelvek
Az AMA új irányelvei szerint a BMI-t más mérésekkel együtt, például a zsigeri zsír, testösszetétel, relatív zsírtömeg és derékbőség méréseivel érdemes használni. A zsigeri zsír a belső szervek körül helyezkedik el, és összefüggésbe hozható számos egészségügyi problémával, mint például a szívbetegségek, 2-es típusú cukorbetegség, Alzheimer-kór és bizonyos rákos megbetegedések. A bőr alatti zsír, amely a test felszínéhez közel helyezkedik el, bár mérhető kézzel, a zsigeri zsír mennyiségét nehéz megállapítani drága testösszetétel-vizsgálatok nélkül.
A BRI-ről
A BMI úgy kezeli a test térfogatát, mintha az egy henger volna. Diana Thomas, a West Point-i Katonai Akadémia matematikaprofesszora ezzel szemben egy másik geometriai formát javasol.
- Az emberek különböző helyeken rendelkeznek görbületekkel, különösen a nők – mondta Thomas, aki szerint matematikai szempontból az emberi test inkább egy tojás alakjához hasonlít. Thomas és csapata először egy 2013-as cikkben mutatta be a body roundness indexet (BRI), amely egy oválist helyez a személy teste köré, és kiszámítja a középső rész excentricitását, azaz azt, hogy mennyire kerek a test.
A BRI értelmezése
A BRI-pontszámok 1-től 16-ig terjednek - minél magasabb a szám, annál kerekebb a test. A legtöbb ember 1 és 10 közötti pontszámot kap.
Amióta a BRI-t bevezették, számos nemzetközi tanulmány kimutatta, hogy hatékony eszköz lehet különböző egészségügyi kockázatok előrejelzésében. Azonban eddig egyetlen vizsgálat sem értékelte a halálozási kockázatot az Egyesült Államokban.
A JAMA Network Open októberben megjelent tanulmányának kutatói közel 33 000 amerikai felnőtt adatait elemezték, melyben az embereket a BRI alapján öt különböző csoportba sorolták.
Az adatokat ábrázoló grafikon U alakú görbét mutatott: a legmagasabb BRI-vel rendelkezők rendelkeztek a legmagasabb halálozási kockázattal, míg az alacsony BRI-vel rendelkezők sem mutattak kedvező eredményeket. A legalacsonyabb BRI-jű személyek 25%-kal nagyobb eséllyel haltak meg (bármilyen okból), mint azok, akik a harmadik csoportba tartoztak. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a BRI árnyaltabb és megbízhatóbb módszert a BMI-hez képest.
Fontos különbség a BRI és a BMI között, hogy míg a BMI egy mindenki számára általános számítás, addig a digitális BRI-kalkulátor figyelembe veszi a faji és etnikai különbségeket is. (Jó példa erre azt, hogy az ázsiai származású emberek alacsonyabb BMI mellett is nagyobb zsigeri zsírtartalommal rendelkezhetnek, mint más etnikai csoportok).
Ha kíváncsi a BRI indexére, itt kiszámolhatja.
Hosszú út áll a BRI előtt
Bár a BRI bevezetése az orvosi gyakorlatba nem igényel új, drága eszközöket, ám a bevezetése hosszadalmas lehet, mivel a BMI már szinte mindenütt ott van.
-A gyermekek növekedési diagramjai a BMI-n alapulnak, és a gyógyszeradagolás is gyakran a BMI alapján történik – és ez csak a jéghegy csúcsa. A BMI-t számos klinikai gyakorlatba beépítették… Mindezek megváltoztatása rendkívül nehéz lesz – mondta Diana Thomas, aki szerint a BRI képes kiegészíteni a BMI-t, de nem helyettesítheti azt. A két mérés együttes alkalmazása adná ugyanis a leginkább átfogó képet. Azt is hozzátette, hogy a legpontosabb testösszetétel-elemzés MRI útján történik, ám ez drága és nehezen hozzáférhető. Emellett az olcsóbb DEXA vizsgálat is pontos eredményeket nyújthat.
egeszsegkalauz.hu