Ezek a tényezők befolyásolhatják a felnőtté válást a pszichológus szerint
A mentális szempontok fontos szerepet játszanak az egészség megőrzésében, ahogy Molnár Ibolya pszichológus fogalmazott: elengedhetetlen a lelki egyensúly. A szakember emellett az online eszközök és a világjárvány fiatal felnőttekre gyakorolt hatásait is kiemelt szegmensnek tartja.
A mentális egészség tulajdonképpen a lelki egyensúlyunk, kérdés azonban, hogy van-e lelkünk – fogalmazott Molnár Ibolya. A pszichológus elmondta, a lélek valójában egy agyi tevékenység, azonban a legfontosabb az egészség, amit a testi, a lelki és a szociális jólét együttesen alkot. Kiemelte, az elmúlt években mindezt a közösségi média elterjedése és világjárvány is befolyásolta, amik úgynevezett hamis kapcsolatokat, ezáltal pedig különféle mentális betegségeket indítottak el, de a szülői minta is rányomhatja bélyegét a felnőttkorra.
– Alapjában két dolog, ami gyereknél ezt elindíthatja. Az egyik az a teljesítményszorongás, amikor nem tudok megfelelni a felnőttek, a szülők elvárásának, és azt gondolom, ha nem vagyok elég jó gyerekként, nem jól teljesítek, akkor nem fognak engem szeretni. A szorongásnak a másik forrása pedig a szülő elvesztése vagy a szülő elhagyásától való félelem. Ezt szeparációs szorongásnak nevezzük köznyelven vagy akár a szakmában is. Ezért mindent megtesz a gyerek, hogy a szülő közvetlen közelében maradhasson, mert fél az egyedülléttől, az elhagyatástól – árulta el Molnár Ibolya klinikai és mentálhigiénés szakpszichológus.
Normális esetben a fiatal felnőttek párt választanak és családot alapítanak, azonban Molnár Ibolya szerint ez napjainkban kitolódott, így sokan a húszas éveiket is a szülői házban töltik. A pszichológus leszögezte, ezért sok esetben nem a gyerekek a felelősek.
– Ez elsősorban a szülőnek a felelőssége. Azt szoktam erre példának mondani, hogy a madaraknál, amikor nem akar kirepülni a fészekből egy kismadár, akkor kilökik a fészkükből. A felnőtt szülőnek is az lenne a dolga, hogy valamiféle felnőtt szerepre nevelje a gyerekét. Persze szülőnek lenni nem könnyű, mert a szülőlét végén mindig fáj. Ez azt jelenti, hogyha jól neveltem a gyerekemet és ő sikeres lesz, többre viszi, akkor nyilván el fog engem hagyni és az fáj, ha pedig nem jól csináltuk és a gyerek valamiféle módon életképtelen, ott marad a családban, akkor nekem azt végig kell néznem és az is fáj – tudtuk meg a pszichológustól.
Molnár Ibolya hozzátette, a pártalálás az online felületek térhódítása által nem könnyebbé, hanem nehezebbé vált, hiszen kevés olyan platform van, ahol valódi, nem torzított kapcsolatot lehet építeni. A témával részletesebben foglalkoztunk #fiatalok című magazinműsorunk legutóbbi adásában.
T.CS.
(Kép: Kanizsa Médiaház)