Versekkel és népdalokkal ünnepelték a kultúra napját Zalamerenyén

facebook megosztás

Változatos programmal tartottak kultúranapi rendezvényt a zalamerenyei faluházban. A résztvevők szombaton megismerkedhettek a himnusz születésének körülményeivel, de számos népdalt és verset is hallhattak a helyiek előadásában.

A zalai település vezetése igyekszik megemlékezni a legjelentősebb magyarsághoz kapcsolódó évfordulókról és ilyenkor különböző rendezvényeket lebonyolítani. A magyar kultúra napja kapcsán tartott eseményen próbálták bevonni a fiatalokat és a művészeti csoportokat, hogy hagyományt teremtsenek a közös ünneplésre.

zalamerenye

- Március 15-én Pilvax kávéházat rendeztünk be, annak is nagyon nagy sikere volt. A mostani ünnep kapcsán is úgy gondoltuk, hogy egy kicsit színessé tesszük tárgyakkal, versfelolvasásokkal ezt a mai ünnepet. Mint látom nagyon sok érdeklődő ellátogatott, aminek nagyon-nagyon örülünk – tudtuk meg Könczöl-Takács Helgától, Zalamerenye alpolgármesterétől. 

Berkenyés Lászlóné jóvoltából az egybegyűltek jobban megismerkedhettek a magyarság nemzeti imájának történetével. A helyi népdalkör több az alkalomhoz kapcsolódó éneket is előadott, valamint a tagok Radnóti Miklóstól, József Attilától is olvastak fel verseket.

- Tudjuk, hogy Petőfi több versét is megzenésítették és szinte népdalként működnek most már. Hála Istennek fiatalok is csatlakoznak hozzánk, és ők fogják zenével kísérni ezeket a dalokat. Együtt fogjuk énekelni a magyar népdalt és a magyar nótába is belekóstolunk, hiszen az is a magyar kultúra kincse – mondta el Berkenyés Lászlóné, a Zalamerenyei Népdalkör vezetője. 

zalamerenye

Az ünnepséget Kőhalmi Béla magángyűjteményének bemutatása színesítette. A kiállított szobrok és más holmik egytől egyig kapcsolódtak a magyar kultúrához, vagy valamelyik magyar feltalálóhoz.

- A telefont azért hoztam, mert ugye Puskás Tivadar találta fel a telefonközpontot. A szódásüvegek a szóda feltalálásra, a golyóstoll a Bíró-féle mind-mind arra utal, hogy a magyarok valami úton-módon otthon voltak a nagy világban mindenütt – fogalmazott Kőhalmi Béla. 

A tárlaton bemutatott tárgyak közül a legkülönlegesebbnek egy jó állapotú, 120 éves bakelitlemez számított, amelyen a Himnusz és a Szózat hallható a Magyar Postás Zenekar előadásában.

K.T.

(Képek: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.