Így óvhatjuk meg a kinti állatokat a hideg időben
Fokozott óvatosságra hívják fel a figyelmet a szakértők a kint tartott állatok kapcsán. A hideg időjárás megterheli a kutyák és a macskák szervezetét, de a madarak számára is veszélyes lehet ez az időszak, ha nem jutnak megfelelő eledelhez.
A hideg időben a kinti kutyák és macskák számára elengedhetetlen, hogy a megszokottnál több eledelt, melegebb vizet és megfelelően szigetelt fekhelyet biztosítson a tulajdonos. Müller Roxána, a Bársonytalp a Cicákért Zala Egyesület önkéntese kiemelte, a búvóhelyet a tévhitekkel ellentétben nem ruhával és takarókkal, hanem hungarocellel vagy szalmával ajánlott bélelni. Hozzátette, a kijárós kedvencek esetében fennáll a megfázás kockázata, így a kisebb testű állatokat a kint töltött idő alatt javasolt felöltöztetni. A gazdátlan állatok etetése kapcsán azonban még fokozottabb körültekintésre hívja fel a figyelmet a szakértő.
– Az, hogy csak jók vagyunk, az nem elegendő. Fontos, hogy felelősek is legyünk. Itt bejön az ivartalanítás fontossága. Fontos ilyenkor felvennünk a kapcsolatot egy szervezettel, egy egyesülettel, akik segítenek az ivartalanításban, ha esetleg nekünk erre nincsen keretünk. Az etetésnél arra is oda kell figyelni, hogy soha ne hagyjunk magunk után szemetet. Ez a környezetszennyezés, illetve a vadállatok szempontjából is fontos, hogy ne szokjanak oda. Fontos itt is az, hogy ne hagyjuk ott a tálakat üresen. Elviszi a szél, belefagy az étel. Utána már nem tudják elfogyasztani az állatok – fogalmazott Müller Roxána.
A téli időjárás a madarak számára is megnehezíti, hogy eledelhez jussanak. Darázsi Zsolt, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület önkéntese elmondta, a napraforgó és az olajos magvak az ideális táplálék, de a nem füstölt szalonna és a marhafaggyú is alkalmas erre a célra.
– Ezeket elsősorban akkor kezdjük el adni, amikor megjön a komolyabb hideg tél vagy a hófedés vagy különösen, hogyha ónos eső esik, ami befedi a gallyakat, a fákat, a bokrokat. Az etető az mindenképpen olyan legyen, hogy vízmentes, tehát akár egy ablaketető, akár egy dúcetető vagy egy automataetető, ami megvédi a csapadéktól az eleséget. Ezenkívül legyen olyan helyen, ahol a madarak könnyen hozzáférnek és körülnézhetnek, kitekinthetnek, hogyha esetleg macska vagy más ragadozó közeledik az etetőhöz – tudtuk meg Darázsi Zsolttól, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület önkéntesétől.
Darázsi Zsolt hozzátette, márciusban abba kell hagyni az etetést, ugyanis tavasszal a fiókák fő táplálékát a rovarok jelentik, a magvak pedig akár a pusztulásukhoz is vezethetnek.
T.CS.
(Képek: Kanizsa TV)