Július elsejétől változtak a vadgázolásra vonatkozó jogszabályok
Rinfel János ügyvéd szerint a módosítások értelmében nőtt az autósok felelőssége, mivel az esetek többségében a jog a sofőrt tekinti vétkesnek a balesetben.
Korábbi híradásunkban már foglalkoztunk vele, hogy évente mintegy 6000 vadat ütnek el az utakon és ez a szám évek óta növekszik. A Polgári Törvénykönyv korábban a veszélyes üzemek találkozására vonatkozó rendelkezéseit alkalmazta, amelynek értelmében a felek felróhatóságuk arányában viselték a másiknak okozott kárt. Rinfel János Híradónknak elmondta, korábban a sofőröknek nem kellett számítaniuk az állatok megjelenésére, így a kárt átháríthatták a vadásztársaságra. Múlt hónap elejétől ezek az intézkedések módosultak.
–A módosítás alapján a másnak okozott kárt a vadászatra jogosultnak csak akkor kellett megtérítenie, ha vadászatra jogosult ellenőrzési körén kívül került sor a balesetre. Így nem minősül a vadászatra jogosult felróható magatartásának, vagy a tevékenységében előálló rendellenességnek, ha a vad életmódjából, táplálkozásából, viselkedéséből következő helyzetből adódóan jelenik meg a vad az autóúton, autópályán vagy a település belterületén – véleményezet Rinfel János, ügyvéd.
Az ügyvéd hozzátette, a törvény most már csak a vadászatra jogosultak tevékenységével – például vadászat, vadhajtás – összefüggésbe kerülő baleset esetén írja elő a kártérítési felelősséget. Emiatt előfordulhat, hogy egy autópályán bekövetkezett vadbaleset kárát is az autósnak kell megfizetnie.
–Ezen túlmenően előfordulhat az is, hogy az elütött vad értékének megtérítését fogják majd kérni a vadásztársaságok. Emiatt mindenképpen javasolt egy vadkárkiegészítő-biztosítás megkötése. Továbbra is fennmaradtak azok a rendelkezések, amelyek vadgázolások esetén előírják a baleset bejelentését a rendőrségnek. A rendőrség értesíti a vadásztársaságot, a helyszíni szemléről készült felvétel jelentősen megkönnyíti az eset megítélését és a bizonyítást – tette hozzá Rinfel János.
A vadgázolásra vonatkozó 1996. évi LV. törvény módosítása a Magyar Közlöny idei 90. számában június 22-én jelent meg. A témával bővebben foglalkozunk mai Napi Kanizsa című műsorunkban.
K.T.
(Borítókép: Kanizsa TV)