Lezárult a 31. Ludvig Nemzetközi Művésztelep

facebook megosztás

A kéthetes szimpóziumon 34 művész vett részt a világ számos pontjáról, hogy megismerjék egymás kultúráját, valamint közösen alkossanak és tanuljanak.

A szombati zárókiállításon bemutatták a két hét alatt készült alkotásokat. Az idei program különlegessége az egyéni bemutatkozás volt egy előadáson keresztül, hiszen évek óta tart az ismeretség, de ezáltal sok új információt és érdekességet tudhattak meg egymásról az alkotók – emelte ki Ludvigné Tihanyi Klára, a Ludvig Nemzetközi Művésztelep szervezője.

– Tartalmas volt a két hét, mindenki eljött, volt, aki csak rövidebb időre volt, aki a teljes időszakra. Ami újdonság volt most a művésztelepünkön, hogy tudatos tervezéssel minden este volt bemutatkozó program, tehát prezentációkat készítettek a résztvevő művészek. Előre jeleztük, hogy szeretnénk, ha ezt megcsinálnák, és minden este az étkezőben összegyűltünk és valaki bemutatta a prezentációját  – mondta el Ludvigné Tihanyi Klára.

Ludvig Zoltán a munkássága által egy olyan kortársművészeti központot alakított ki, amely Kendlimajort nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is feltette a művészeti térképre. Fontos találkozóhelye a művészeknek, mind magyarországi, európai és Európán kívüli alkotóknak is - hangsúlyozta Kostyál László művészettörténész.

– Amikor létrejött, az a művésztelepeknek egy aranykora volt, hiszen egymás után gombamódra szaporodtak a művésztelepek. De nagyon kevés bizonyult ilyen életképesnek, mint a Ludvig Művésztelep. Gyakorlatilag Ludvig Zoltán egy olyan nemzetközi művész hálózatnak lett a tagja, illetve egy olyan hálózatot épített ki maga körül, amely nagyon jelentős kortársművészeket tudott megszólítani, és nemcsak megszólítani, hanem idehívni Kisrécsére, Kendlimajorba –  fogalmazott Kostyál László.

Szőke Péter Jakab Budapestről érkezett, építészként végzett, de 17 éve csak festészettel foglalkozik. 11 éve jár már a Ludvig Művésztelepre, ahol nagyon sok barátságot kötött. 

– Amellett, hogy együtt dolgozunk, ugye 2-3 méterre egymástól, és folyamatos a munka egész nap, reggel 8-tól este 8-ig dolgozunk, utána vannak borozgatások, beszélgetések, prezentációk, de általában nagyon jó együtt lenni. tehát semmi más gondod nincs, csak a munkával foglalkozni. Ugye nekem is otthon 3 gyerek van, akikkel azért szeretek foglalkozni, sokat vagyunk együtt, úgyhogy ott lecsökken a munkaidő, de itt meg teljes koncentráció van – hangsúlyozta Szőke Péter Jakab.

Págyi Zsóka keramikus őstagnak tartja magát a művésztelepen. Kerámia-kombinációkat készít, organikus fadarabokat vegyít kerámiákkal. Ő nagyon inspirálónak tartja a kendlimajori heteket.

– Egyrészt mesés környezetben vagyunk, tehát a világtól elzárva, tényleg egy ilyen édeni helyen. Másrészt inspiráljuk egymást, tehát, amikor az ember más felfogást, más technikákat lát, akkor abba a pillanatba elkezd gondolkodni azon, nem azon, hogy lemásolja, hiszen az nem az én világom, ennek ellenére az én világomra mégis csak hat mások világa. És szerintem mindannyian így építkezünk a művészetünkbe – vélekedett Págyi Zsóka.

A programsorozatot egy zárókiállítással koronázták meg, ahol bárki beszélgethetett a művészekkel és megcsodálhatták az alkotásokat, majd zenés produkciók és művészettörténész-előadással is várták az érdeklődőket. 

K.B.V.

(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.