Jobb eséllyel kerülnek vissza gazdájukhoz az elszökött bechippelt kutyák a menhelyről

facebook megosztás

 

Májusban 25 új kutya érkezett a kanizsai menhelyre. A chippel rendelkező elkóborolt állatok 90 százalékának napokon belül megtalálják a gazdáját az állatvédő szervezetek. Varga Károlyné, az Élettér Állat és Természetvédő Egyesület elnöke kiemelte, azoknak a kutyáknak, amelyeket nem láttak el a kötelező chippel, jóval kevesebb esélyük van visszakerülni korábbi tulajdonosukhoz. 

2010 óta kötelező chippel ellátni a kutyákat és 2013 óta pedig az állatorvosok ellenőrzik is a speciális vonalkód adatait a Magyar Állatorvosi Kamara rendszerében. A menhelyre bekerülő kutyák egy része mégsem rendelkezik chippel. Varga Károlyné elmondta, a gazdák a büntetés kockáztatása mellett, ezzel az állatvédő szervezetek munkáját is hátráltatják, mert így jóval nehezebb megkeresni az elkóborolt állat gazdáját.

–Szerintük ez csak a lehúzás miatt van. Azt mondják, hogy most akarták vagy később és van, hogy felnőtt kutyák sincsenek bechippelve. Jön a gazda vagy megtaláljuk, és akkor megmagyarázzuk, hogy miért nem lett a kutya chippelve. Ez a kutya szempontjából rossz, tovább van a menhelyen és a mi szempontunkból is rossz, mert nyomozgatunk itt feleslegesen. Pedig, ha rendben lenne a chip, akkor azonnal meg lehetne találni a gazdákat – árult el Varga Károlyné, a Élettér Állat- és Természetvédő Egyesület elnöke. 

A menhelyre bekerülő ebek egy részét a korábbi tulajdonos vagy az elhalálozott gazda családtagjai viszik a telephelyre. Az, hogy ezek az állatok új gazdára találjanak függ az életkoruktól, fajtájuktól és a neveltetésüktől. Varga Károlyné emiatt hangsúlyozza, az örökbefogadóknál is fontos az életszakasz, a lakhatási körülmény és a négylábúakkal való tapasztalat.  

– Nagyon sok esetben a leadott kutyák antiszociális kutyák. Azért is adják le őket, mert úgy gondolták, hogy nekik ott jó lesz, és majd megnevelik. Később rájöttek, hogy nem egyszerű egy kutyát rendesen megnevelni és viselkedésre tanítani. Esetleg nagyon szökős vagy megfogta a tyúkokat, ez függ attól is, hogy ki milyen kutyát keres. Például aki lakásba való kutyát keres, az nyilván nem viszi el a nagy termetű kutyát -tette hozzá Varga Károlyné.

A kanizsai menhely az általuk befogadott kutyákról és macskákról folyamatosan információt ad a Facebookon. Amennyiben nem jelentkeznek egy elkóborolt állatért, akkor igyekeznek új gazdát keresni számára. A témával kibővített formában foglalkozunk későbbi, Állattár című magazinműsorunkban.

K.T.

(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.