Különdíjas lett a Kiskanizsai Árvácska Dalkör, míg a Rezedák Népdalkör a nagydíjat érdemelte ki a KÓTA Aranypáva Népzenei Gálán
A vasárnapi programon 27 együttes és szólista mérte össze tudását. A zenés versenyt hatodik alkalommal rendezték meg Alsóhokon.
A Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetségének minősítési rendszere három szintből áll: térségi, országos és országos gála szint. A gálán azok az együttesek vehetnek részt, akik az országos fordulón elérték az Aranypáva fokozatot. Évente 4-5 ilyen rendezvényt tartanak a Kárpát-medencében, ahol számos csoport mutatja meg tudását.
– Egy-egy összeállításban kell valami összekötő kapocs legyen, tehát ez lehet egy táj vagy egy terület, egy népszokáshoz, egy munkaszokáshoz, egy élethelyzethez kötődő vagy tematikában egyező, bordal, katonadal, béresnóta, summásdal, ballada, az egy önálló műfaj, kerek egész önmagában, tehát e szerint rakják össze. Zenei tisztaságot nézzük, a színpadi kiállást, ugye amikor már nem maguknak zenélnek, akkor itt szerkesztve, színpadszerűen felállnak, van egy koreográfiája a dolognak, hogy mindenki látszódjon, hallatszódjon, és ez is szempont természetesen, hogy mivel nincs kontrollhangfal, egymásra is figyelni kell – nyilatkozta Birinyi József a KÓTA társelnöke.
A színpadi törvények betartása tehát nagyon fontos a fellépések során. Alsópáhokon 2009-ben tartották először a rendezvényt, azóta 2 évente találkoznak itt a népdalkörök, az utóbbi négy évben azonban a Covid miatt el kellett halasztani a gálát. Füle Jánosné, a helyi Bodzavirág Népdalkör vezetője elmondta, a néphagyományok népszerűsítése szempontjából is nagyon fontos eseménynek számít a hangverseny.
– Amúgy is fontos, tehát maga a népzenének a népszerűsítése, hogy úgy mondjam, a gyökereinknek az ápolása nagyon fontos, de ezen a szinten már olyan profi szinten hallhatják ezt az érdeklődők, ezek a csoportok, illetve szólisták már bizonyították azt, hogy nagyon hitelesen és tisztán tudják előadni ezeket a dalokat, úgyhogy aki itt van és eljött megnézni őket, az tényleg nagyon jó produkciókat hallhat és láthat – hangsúlyozta Füle Jánosné, a Bodzavirág Népdalkör vezetője.
Alsópáhok önkormányzata, mint minden évben, most is közreműködött a szervezésben, a rendezvény helyszínéül szolgáló iskolai tornatermet is ők alakították át. Czigány Sándor polgármester elmondta, nagyon fontosak a falu életében a civil szervezetek.
–A Bodzavirág Népdalkör immár hetedik alkalommal Aranypáva Nagydíjas együttes, 25 éve alakultak. Én azt gondolom, hogy a 25 év alatt történt munkájuk és az eredmények, kapott kitüntetések igazolják, hogy a részükről egy komoly szakmai munka folyik, részünkről pedig egy komoly hozzáadás, támogatás. S ez nem öncélú, hiszen az énekkar nem csak magának, hanem az egész falunak énekel, és ezentúl most már megyei, és országos szintű versenyeken is gyakran veszünk részt, illetve külföldi szereplés is többször történt – emelte ki Czigány Sándor, Alsópáhok polgármestere.
A résztvevők közül 16-an részesültek Aranypáva Nagydíjban, 6-an lettek különdíjasok, a Labdarózsa Népdalkör pedig Olsvai Imre díjat nyert.
SZ.F.
(Borítókép: Kanizsa TV)